لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

نبرد برای بازستانی نواحی شمالی یمن ادامه دارد


نیروهای یمنی با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روز سه شنبه به نبرد برای پس گرفتن نواحی شمال عدن از نیروهای شیعه حوثی ادامه دادند. آنها روز دوشنبه تصرف مرکز بندر استراتژیک را تکمیل کردند.

گزارش رویترز بنقل از ساکنان محلی حاکی است شورشیان حوثی و متحدان نظامی شان با نیروهایی که عربستان سعودی از آنها حمایت می کند، در نواحی دار السعد و العالم، به تبادل شلیک گلوله های توپخانه پرداختند، در همین حال هواپیماها حوثی ها را، که گفته می شود از حمایت ایران برخوردار هستند، زیر آتش گرفتند.

نیروهای محلی ضد حوثی هفته پیش با تصرف ناگهانی فرودگاه عدن و سپس بیرون راندن حوثی ها از آخرین دژ آنها در غرب شهر، بن بست در آنجا را درهم شکستنند.

مقامات نیروهای مخالف حوثی ها می گویند حمله طی هفته ها برنامه ریزی شده بود و از آموزش و تسلیحاتی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تحویل داده اند، برخوردار است.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت در جریان تقریبا چهار ماه حملات هوایی و جنگ داخلی در یمن، بیش از ۳۶۰۰ تن کشته شده اند.

مناقشه ناراحتی های ملت فقیر یمن را بویژه در عدن که نبردهای سنگینی را شاهد بوده، عمیق تر کرده است.

در این میان، سخنگوی برنامه جهانی غذا گفت یک کشتی حامل کمک های غذایی سازمان ملل متحد که برای تغذیه ۱۸۰ هزار نفر در یک ماه کافی است، پس از تقرییا چهار هفته انتظار، روز سه شنبه در بندر عدن لنگر انداخت.

XS
SM
MD
LG