لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۱

زیپی لیونی:همزبانی اسرائیل و عربستان در قبال ایران


زیپی لیونی می گوید وقتی نوبت به موضع گیری در قبال ایران می رسد، اسرائیل و عربستان سعودی همفکر و همزبانند.

زیپی لیونی، وزیر دادگستری اسرائیل و مذاکره کننده ارشد آن کشور در گفت و گوهای صلح با فلسطینیان، می گوید کشورش و عربستان سعودی در قبال ایران موضع مشترکی دارند و رویکردشان همخوان است.

۳ سال پیش، اسناد محرمانه ای که در اختیار ویکی لیکس قرار گرفته بود، فاش کرد که ملک عبدالله عربستان کرارا از آمریکا خواسته تا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، به آن کشور حمله کند و تاکید کرده بود که اگر لازم باشد، یک تنه در برابر ایران می ایستد و از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای جلوگیری می کند.

اشاره خانم لیونی به توافق و نزدیکی مواضع اسرائیل و عربستان سعودی، شگفتی انگیز و نادر است، چرا که عربستان سعودی و اسرائیل اختلافات عمیق دیرینه ای با یکدیگر دارند و رابطه دیپلماتیکی هم با هم ندارند.

زیپی لیونی که وزیر امور خارجه پیشین اسرائیل نیز بوده، طی سخنان روز پنجشنبه ۲۴ اکتبر خود در اورشلیم، خاطرنشان کرد که به رغم نزدیکی موضع و رویکرد عربستان سعودی و اسرائیل در قبال ایران، عملا نمی توان این اتفاق نظر را عملی کرد، چرا که تا زمانی که اختلاف اسرائیل با فلسطینیان حل نشود، اختلاف میان عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی دیگر با اسرائیل برجای است.

وزیر دادگستری و مذاکره کننده ارشد اسرائیل در گفت و گوهای صلح با فلسطینیان در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش برای حصول توافق با فلسطنییان نیز اشاره کرد و گفت طرفین به مصداق «همه یا هیچ» معتقدند و در این خصوص اتفاق نظر دارند. از این روی است که تلاش می کنند همه زمینه های مورد بحث و اختلاف را به بحث بگذارند و بررسی کنند تا قادر به یافتن راه حلی عملی برای آنها باشند.

لیونی در بخشی از سخنان خود گفت:«وقتی نوبت به موضع گیری در قبال ایران می رسد، به سبب همخوان بودن عربستان سعودی و اسرائیل، گویی عبری و عربی، یک زبان واحدند.»

گفتنی است که عربستان سعودی هفته گذشته پیشنهاد عضویت در شورای امنیت سازمان ملل را رد کرد. ریاض یکی از دلایل این امر را نبود کشور مستقل فلسطین عنوان کرد.

زیپی لیونی در بخشی دیگر از سخنان روز پنجشنبه اش در اورشلیم گفت:«روشن است که اسرائیل با دولت های متعادل تر و عملگراتر منطقه توافق دارد. بنابراین همزمان با افزایش فشار بر ایران، باید بکوشیم که روند صلح میان فلسطینیان و اسرائیل را هم پیش ببریم.»
XS
SM
MD
LG