لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

آمار اعدام در عربستان در سال ۲۰۱۵ به بالاترین سطح در دو دهه اخیر رسید


اجرای حکم گردن زدن یک متهم در عربستان سعودی - آرشیو
اجرای حکم گردن زدن یک متهم در عربستان سعودی - آرشیو

گروه هایی که روند مجازات های مرگ در سراسر جهان را دنبال می کنند، می گویند عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ دست کم نفر را اعدام کرد، و شمار گردن زدن محکومان در آن کشور به بالاترین سطح در دو دهه گذشته رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، همراه با شمار اجرای احکام اعدام، در سال گذشته میلادی که روز پنجشنبه به پایان رسید، بر آمار صدور حکم مرگ برای کسانی که جرم آنها با چنین مجازاتی تناسب نداشت نیز افزوده شده است.

سازمان عفو بین الملل در ماه نوامبر گفت از آغاز سال ۲۰۱۵ دست کم ۶۳ نفر به جرم ارتکاب به جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شدند. این رقم حداقل ۴۰ درصد مجموع اعدام ها در این سال است.

به گفته این نهاد بین المللی حقوق بشری، احکام اعدام در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ میلادی به بالاترین سطح از سال ۱۹۹۵ و زمانی که ۱۹۲ اعدام در آن کشور گزارش شد، رسید.

دیدبان حقوق بشر نیز دریافته است که از نخستین ۱۰۰ زندانی که در سال ۲۰۱۵ اعدام شدند، ۵۶ مورد تنها بر تشخیص قاضی دادگاه استوار بود، و جرایمی را که بر اساس قوانین اسلامی مجازات آن مرگ است، شامل نمی شد.

یک کارشناس حقوقی می گوید متهمان در عربستان مجاز نیستند وکیل مدافع داشته باشند و حتی در بسیاری موارد اتباع کشورهای آسیای جنوبی که به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر می شوند، نمی توانند در جلسات دادگاه از مترجم استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG