لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

بازداشت مردی که از گردن زدن یک زن در عربستان فیلم‌برداری کرد


مردی که از مراسم گردن زدن یک زن محکوم به اعدام در عربستان سعودی فیلم برداری کرده بود، بازداشت شد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز به نقل از رسانه‌های سعودی، یکی از مقامات عربستان گفته است که این شخص، که از نیروهای پلیس حاضر در مراسم اجرای حکم بوده، در چارچوب جرائم فضای مجازی بازداشت شده و قرار است محاکمه شود.

یک زن اهل میانمار، هفته پیش در شهر مکه به علت محکومیت در پرونده کتک زدن شدید و آزار جنسی نادختری هفت ساله‌اش، در ملأ عام اعدام شد.

ویدئوی اعدام این زن که توسط فعالان حقوق بشر در فضای اینترنت منتشر شده است، نحوه اجرای حکم اعدام این زن را با شمشیر نشان می‌دهد و بیانگر روش رایج اعدام در عربستان است.

اینگونه نحوه اعدام در عربستان سعودی، که قوانین آن بر پایه شریعت اسلامی پایه‌گذاری شده است، به خاطر شباهت‌هایی که با روش‌های گردن زدن گروه افراطی داعش دارد، موجب شده بیش از پیش مورد توجه افکار عمومی قرار گیرد.

در این ویدئو، سه مامور پلیس و یک مرد سفیدپوش، که شمشیری در دست دارد، سعی دارند زنی که فریاد می‌زند «من بیگناه هستم» را بدون حرکت نگه دارند، تا حکم اعدام او اجرا شود. کار با سه حرکت به گردن این زن، تمام می‌شود و مرد سفیدپوش شمشیرش را تمیز می‌کند.

به نوشته نیویورک تایمز، انتشار این تصاویر در زمانی که ریاض، اجرای بخش دوم حکم یک هزار ضربه شلاق رائف بداوی فعال و وبلاگ‌نویس آن کشور را به دلایل پزشکی به تاخیر انداخت، رخ داده است.

پخش تصاویر اولین ۵۰ ضربه شلاق به بدن بداوی، موجی از انتقادات شدید بین‌المللی را متوجه ریاض کرد.

عربستانی‌ها از این که کشورشان همچون داعش در جهان معرفی می‌شود، ناراضی هستند و می‌گویند اجرای این حکم در کشورشان پس از برگزاری دادگاه صورت گرفته است. سازمان‌های حقوق بشری این نوع اعدام را غیرانسانی، ظالمانه و خفت‌آور می‌دانند.

اگر چه عربستان رفتار یا واژگان توهین‌آمیز به پیامبر اسلام را امری مجرمانه تلقی می‌کند، اما جزو نخستین کشورهایی بود که حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو را محکوم کرد. این کشور همچنین در میان اولین کشورهایی بود که به حملات هوایی ائتلاف علیه داعش پیوست.

سال گذشته، مقام‌های کشور ۲۷ میلیون نفری عربستان سعودی، ۸۷ نفر را که به اتهام ارتکاب جرائم تجاوز، قتل، سرقت مسلحانه و قاچاق مواد مخدر محکوم شدند، اعدام کرد. امسال نیز تاکنون ۱۱ نفر در عربستان اعدام شده‌اند.

XS
SM
MD
LG