لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

شهروند سعودی که خبرنگار اسرائیلی را وارد مکه کرد، بازداشت شد


پلیس مکه روز جمعه اعلام کرد که یک شهروند سعودی که به‌ تازگی گیل تامری، روزنامه‌نگار اسرائیلی را وارد مکه کرده است، بازداشت شده و اقدامات قانونی علیه وی در حال انجام است.

جرم خبرنگار اسرائیلی این است که در ایام حج «از مناطق مختلف شهر مکه و کوه عرفات در نزدیکی این شهر بازدید کرده است.»

پلیس مکه تاکید کرده که همه کسانی که به پادشاهی سعودی می‌روند، باید به قوانین احترام بگذارند و به الزامات، به‌ویژه در خصوص حرمین شریفین و اماکن مقدسه، پایبند باشند.

از نظر پلیس مکه «هرگونه تخلف از این‌دست، جرم محسوب می‌شود و قابل تحمل نخواهد بود. مجازات مرتکبان نیز بر اساس مقررات مربوطه تعیین می‌شود.»

تاماری، خبرنگار کانال ۱۳ اسرائیل پس از ورود به مکه، شهر مقدس مسلمان‌ها، اقدام به فیلم‌برداری از زواری کرد که از سراسر جهان گرد‌آمده و در حال انجام مراسم حج بودند.

او‌ با این اقدام، خشم مسلمانان و نیز یهودیان را برانگیخته‌ است. تامری هفته گذشته با حضور در عربستان، همراه با دو خبرنگار اسرائیلی دیگر، مجوزی ویژه را برای پوشش کنفرانس منطقه‌ای با حضور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دریافت کرده‌ بود.

طبق قانون، ورود غیر مسلمانان به شهر مکه، ممنوع است. غیر مسلمانان از ورود به شهر مدینه نیز منع شده‌اند، هرچند بنا بر گزارش‌ها، محدودیت‌های دسترسی به مدینه در سال‌های اخیر، قدری کاهش یافته است.

این ممنوعیت قانونی، بر اساس آیه‌ای از سوره توبه در قرآن، تنظیم شده که «مشرکان» را از نزدیک‌شدن به مسجد بزرگ مکه، منع می‌کند.

سخنگوی پلیس مکه، بی‌ آن‌ که نام خبرنگار اسرائیلی را بیان کند، خبر داد که پرونده او که شهروند آمریکا است، به دادستانی ارجاع داده شده تا اقدام‌های قضایی لازم انجام شود.

آقای تاماری در فیلم کوتاه ده دقیقه‌ای خود «با بیان این‌که می‌داند کارش غیرقانونی است، می‌گوید که می‌خواهد مکانی را که برای مسلمان مهم است، نشان دهد.»

اقدام پلیس عربستان سعودی، در پی آن صورت گرفت که در شبکه‌های اجتماعی، اعتراض‌هایی گسترده نسبت به «حضور یک غیرمسلمان در شهر مکه در ایام حج» انجام شد.

XS
SM
MD
LG