لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

سرکوب شدید معترضان در سنندج؛ زندان‌ها مملو از جمعیت است  


 سنندج، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱، اعتراض به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی
سنندج، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱، اعتراض به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی

اعتراضات ضدحکومتی در شهر سنندج، که پس از کشته‌شدن مهسا امینی آغاز شد، وارد چهارمین هفته خود شد درحالیکه طبق گزارش‌ها سرکوب شدید شهروندان این شهر ادامه دارد.

طبق گزارش رسیده به صدای آمریکا معترضان دوشنبه شب در نایسر، بهاران و دوشان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به ابعاد گسترده سرکوب جاری معترضان در سنندج در استان کردستان، هشدار داد. به گفته عفو بین‌الملل نیروهای امنیتی در سنندج به خانه های مردم شلیک کرده‌اند.

همزمان شاهدان عینی در سنندج هم در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا تایید کردند که نیروهای امنیتی در شهرک بهاران به سوی منازل مسکونی شهروندان آتش گشوده‌اند.

به گفته یکی از شاهدان عینی، نیروهای امنیتی دوشنبه شب وارد مجموعه مسکونی مهر بهاران شدند و گاز اشک‌آور زدند. آنها همچنین به سوی پنجره خانه‌هایی که از آنها صدای شعار می‌آمد تیراندازی کرند.

یک شاهد عینی دیگر هم در محله بهاران تایید کرد که نیروهای امنیتی به سوی خانه‌های مردم شلیک کرده‌اند.

همچنین ویدیویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که نشان می دهد نیروهای امنیتی در نایسر هم به سوی خانه های مردم تیراندازی می‌کنند.

منابع موثق به صدای آمریکا گفتند که میزان دستگیری‌ها به قدری زیاداست که زندان‌های این شهر مملو از جمعیت است و نیروهای امنیتی دستگیرشدگان را به زیرزمین و چند انبار در نزدیکی تاناکورای این شهر منتقل کرده‌اند .

این درحالی است که هم زمان گزارش‌هایی از اعزام نیرو از همدان و یزد به شهر سنندج منتشر شده‌است.

هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها و زخمی‌های اعتراضات سنندج منتشر نشده‌است حال‌‌آن‌که سازمان حقوق بشری هنگاو می گوید فقط در روز شنبه چهار تن کشته و ١٣٠ نفر هم مجروح شدند.

هنگاو همچنین گزارش داده شامگاه یکشنبه هم یک کودک هفت ساله در نتیجه شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌است.

این درحالی است که صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، در بیانیه‌ای از ادامه گزارش‌ها درباره کشته‌، زخمی‌شدن و بازداشت کودکان و نوجوانان در ناآرامی‌های ایران ابراز نگرانی عمیق و با خانواده‌های کشته‌شدگان و مجروحان ابراز همدردی کرد.»

XS
SM
MD
LG