لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

اختصاصی؛ «خطر جانی» برای سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی مبتلا به سرطان


سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی
سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی

بنا بر مستنداتی که صدای آمریکا به آن دست یافته، مدارک مربوط به پرونده پزشکی سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی، نشان می‌دهد او توان تحمل کیفر را ندارد.

سمانه نوروز مرادی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه، متولد ۱۳۶۵ در گیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر است. او روز چهارم اردیبهشت، دوباره توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

بنا بر مستنداتی که صدای آمریکا به آن دست یافته است، خانم نوروز مرادی به بیماری‌های لوپوس مفصلی مزمن، دیابت، آرتروز آرنج‌ها و شانه، سنگ کلیه، چربی خون بالا، و سرطان پستان مبتلا است و به عمل جراحی نیاز دارد.

گواهی چند پزشک متخصص و فوق تخصص زنان، قلب و عروق، پوست، کلیه و بیماری‌های مجاری ادراری، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، و تغذیه بیماری‌های متعدد این زندانی سیاسی را تأیید کرده‌اند.

همچنین یک فرد نزدیک به خانم نوروز مرادی به صدای آمریکا گفته است که یک پزشک فوق تخصص روماتولوژی که «معتمد پزشک قانونی» است، تأکید کرده که سمانه نوروز مرادی «با توجه به تشدید بیماری» در نتیجه «استرس، امکان ادامه زندان و تحمل کیفر» را ندارد.

بخش فارسی صدای آمریکا تصویر این گواهی‌ها را در اختیار دارد.

این زندانی سیاسی، پس از آزادی از زندان، دوباره در تاریخ چهارم اردیبهشت توسط نیروهای امنیتی در خانه‌اش در غرب تهران بازداشت شده و به مکان نامعلومی برده شده است.

این منبع آگاه به صدای آمریکا گفته است که سمانه نوروز مرادی بدون دسترسی به درمان و داروهایش - از جمله انسولین که به طور روزانه باید تزریق کند - در «انفرادی بند اطلاعات سپاه» است و جان او در خطر است.

این منبع مطلع همچنین با تأکید بر «نگرانی شدید خانواده»، می‌گوید خانواده این زندانی سیاسی هنوز «هیچ تماس و ملاقاتی» با او نداشته‌اند.

علاوه بر خانم نوروز مرادی، گزارش‌ها حاکی از آن است که مقامات امنیتی سپاه پاسداران در روزهای گذشته رضا محمدحسینی، دیگر فعال سیاسی مشروطه‌خواه، را نیز بازداشت کردند و به مکان نامعلومی بردند.

رضا محمدحسینی (راست) و سمانه نوروز مرادی
رضا محمدحسینی (راست) و سمانه نوروز مرادی

بازداشت آقای محمدحسینی روز یازدهم اردیبهشت پس از آن صورت گرفت که او با حضور در مقابل قرارگاه ثارالله در تهران، بر ضرورت قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی جهانی تأکید کرد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG