لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

جلوگیری از مرخصی درمانی یک زندانی سیاسی با دخالت سپاه


سمانه سعیدی، زندانی سیاسی
سمانه سعیدی، زندانی سیاسی

گزارش‌ها حاکی از آن است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از اعزام سمانه سعیدی برای مرخصی درمانی جلوگیری می‌کند.

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که سمانه سعیدی، زندانی سیاسی ۳۹ ساله در بند زنان زندان اوین، بر اثر بروز اختلال حرکتی ناشی از ابتلا به بیماری «فیبرومیالژیا» با استفاده از عصا در سالن ملاقات حاضر شد.

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن با درد عضلات و مفاصل در سراسر بدن به همراه احساس خستگی، اختلالات خواب، و اضطراب یا افسردگی است.

منابع حقوق بشری نیز با تأیید وضعیت وخیم جسمی خانم سعیدی گزارش داده‌اند که مقامات زندان به رغم بارها درخواست و تلاش، با دخالت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از اعزام سمانه سعیدی برای مرخصی درمانی جلوگیری می‌کنند.

بنا بر گزارش‌ها، این زندانی سیاسی در سال ۹۹ به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام و توهین به مقدسات» به پنج سال حبس محکوم شده و «تحت شکنجه» توان راه رفتن خود را از دست داده و اکنون «به کمک واکر و یا ویلچر» حرکت می‌کند، اما با وجود این که شرایط عدم تحمل کیفر دارد، با دخالت «اطلاعات سپاه» به او مرخصی درمانی داده نمی‌شود.

جلوگیری از اعزام خانم سعیدی به مرخصی درمانی در حالی است که او بیش از یک سوم دوران محکومیت خود را سپری کرده و با وجود بیماری، توانایی تحمل حبس ندارد.

بنا بر گزارش‌ها، خانم سعیدی به دلیل فعالیت در اینستاگرام و انتشار مطالبی درباره زندانیان از سوی «قرارگاه ثارالله سپاه» بازداشت شده است.

همزمان سهیل عربی، زندانی سیاسی پیشین که اکنون در تبعید به سر می‌برد، با اشاره به وضعیت سمانه سعیدی، در اینستاگرام خود عنوان کرده است که زنان زندانی دیگر از جمله «شیوا زارعی، فریبا اسدی، زهرا صفایی، فرنگیس مظلوم، لیلا قلی‌خانی» و یک زن زندانی کلمبیایی که نامش مشخص نیست، «دچار بیماری‌های قلبی هستند.»

XS
SM
MD
LG