لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

روایت جدید علی مطهری از مرگ هاله سحابی: بی توجهی مامور


شش ماه بعد از درگذشت هاله سحابی، مقام های قضایی ایران کماکان می گویند مرگ این فعال حقوق زنان طبیعی بوده است. در مقابل، علی مطهری، نماینده مجلس می گوید «بی توجهی» یک مامور امنیتی موجب مرگ خانم سحابی شده است.

علی مطهری نماینده اصولگرا اما منتقد دولت ، روز سه شنبه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه فنی دانشگاه تهران به نکات تازه ای از مرگ خانم سحابی اشاره داشت. او گفته است:«درباره مرگ هاله سحابی از وزیر اطلاعات سوال كردیم كه به كمیسیون آمده و توضیحاتی ارایه بدهد. قرار بر این شد كه سی دی را به ما داده و ما آن را مشاهده و بعد اظهارنظر كنیم.»

وی افزود:«حرف شان این بود كه نمی خواستند وی از دنیا برود و آنچه اتفاق افتاده بی توجهی مامور بوده است.»

علی مطهری در ماه های گذشته از خشونت بیش از حد حکومت علیه معترضان به انتخابات سال ۸۸ انتقاد کرده و حال در مورد مرگ هاله سحابی می گوید «اگر مامور خطایی انجام داده باید برای مردم توضیح داده شود و از مردم عذرخواهی شود.»

اما در کنار این روایت آقای مطهری، روز چهارشنبه مقام های قضایی جمهوری اسلامی ، به خانواده هاله سحابی گفته اند «نیروهای امنیتی از ارایه ی فیلم صحنه مرگ هاله سحابی خودداری کرده اند و قوه قضاییه بر اساس شواهد موجود، مرگ هاله سحابی را طبیعی می داند؛ مگر آنکه خود خانواده به دادگاه شاهدی معرفی کند ».

هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی ، از چهرهای سرشناس طیف ملی-مذهبی در ایران است. او از مدافعان حقوق زنان بود که به اتهام شرکت در اعتراضات بعد از انتخابات دستگیر و زندانی شد. روز ده خرداد امسال، بعد از مرگ عزت الله سحابی به مرخصی آمد اما در مراسم تشییع پیکر پدر، جان سپرد.

هدی صابر یک هفته بعد از اعتصاب غذا در اعتراض به مرگ هاله سحابی ، در زندان بطرز مشکوکی جان سپرد
هدی صابر یک هفته بعد از اعتصاب غذا در اعتراض به مرگ هاله سحابی ، در زندان بطرز مشکوکی جان سپرد

در حالی دو روایت متفاوت از مرگ هاله سحابی روایت می شود که بعد از مرگ هاله سحابی، افرادی چون احمد منتظری و حبیب الله پیمان که در مراسم تشییع عزت الله سحابی حاضر بودند، گواهی داده اند که ماموران امنیتی با هاله سحابی برخورد کرده اند اما تا کنون این شهادت ها مورد توجه مقام های قضایی قرار نگرفته است.

چند روز بعد از مرگ هاله سحابی ، هدی صابر یک فعال ملی- مذهبی دیگر هم که در زندان بود، درگذشت.

آقای صابر در اعتراض به مرگ خانم سحابی در اعتصاب غذا بود. با اینکه مسولان زندان سعی کردند مرگ او را طبیعی عنوان کنند اما ۶۴ زندانی سیاسی با صدور نامه ای تاکید کردند که حکومت مسوول مستقیم مرگ هدی صابر است.

در سالهای گذشتهدر مواردی مشابه، افرادی مانند زهرا بنی یعقوب (پزشک)، و زهرا کاظمی (عکاس ایرانی - کانادایی) ، بطرز مشکوکی در زندان جان باخته اند.

با اینکه برخی نهادها از جمله مجلس ششم در مورد این مرگ ها تحقیاتی انجام دادند و ان را قتل دانستند اما هرگز مقصرین و عوامل این مرگ ها از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مشخص نشد.

XS
SM
MD
LG