لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۴

مرگ هاله سحابی در هاله ای از ابهام


هاله سحابی به همراه پدرش عزت الله سحابی
هاله سحابی به همراه پدرش عزت الله سحابی

هاله سحابی دختر عزت الله سحابی رییس شورای فعالان ملی – مذهبی ایران روز چهارشنبه، در سن ۵۴ سالگی، در مراسم تشییع پیکر پدرش درگذشت. پیکر این فعال سیاسی در حالی از سوی نیروهای امنیتی ربوده شد که مرگ مشکوک وی اخبار متفاوتی را به همراه داشت.

یک شاهد عینی در گفتگو با صدای آمریکا گفت: پس از مرگ مشکوک هاله سحابی، خانواده سحابی برای خاکسپاری زود هنگام هاله قبل از غروب آفتاب تحت فشار قرار گرفتند ولی در پی مخالفت خانواده، نیروهای امنیتی پیکر هاله سحابی را به آمبولانس به محل نامعلومی منتقل کردند. وی ادامه داد: نیروهای امنیتی دلیل خاکسپاری زود هنگام هاله سحابی را دستگیری یک گروه تروریسم در تپه های لواسان اعلام کردند که قصد بمب گذاری و اخلال در مراسم تششیع پیکر عزت الله سحابی را داشته اند.

بنا به اخبار، به دنبال برخورد نیروهای امنیتی و نظامی با حاضران در مراسم تشییع جنازه عزت الله سحابی در لواسان، هاله سحابی دختر وی دچار حمله قلبی شد و در راه رسیدن به بیمارستان درگذشت.

این فعال و زندانی سیاسی و از اعضای انجمن مادران صلح در حالی یک روز بعد از پدرش درگذشت که هنوز مشخص نیست وی بر اثر ضرب و شتم و درگیری نیروهای امنیتی در مراسم تشییع پدرش فوت کرده است یا ایست قلبی.

همچنین برخی از سایت های منتقد دولت علت مرگ این زندانی سیاسی، را مرگ بر اثر تشنج ناشی از فشار عصبی اعلام کردند.

گر چه رسانه های داخل ایران ایست قلبی را دلیل اصلی این مرگ می دانند. اما فریدون سحابی عموی هاله سحابی، در گفتگو با سایت جرس، علت درگذشت هاله را مشخصا «ضربه به شکم و ریه و نهایتا ایست قلبی» عنوان کرد.

همچنین احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری نیز، در گفتگو با سایت جرس گفت: در چند متری هاله سحابی، شخصا شاهد «ضرب و شتم» وی بوده است.

فرزند منتظری مرجع تقلیدی که درگذشت نیز در ایران حواشی و دستگیری های زیادی را در پی داشت تاکید کرده است: «یکی از ماموران قصد داشت تصویر بزرگ مهندس سحابی را که در دستان دخترش بود بگیرد. با کشیدن آن تصویر از دست هاله، بر اثر مقاومت و اعتراضی که وی انجام داد،یک مامور با آرنج خود محکم به پهلوی هاله زد و او را نقش بر زمین کرد.»

وی با اشاره به حضور «تیمی از ماموران امنیتی و لباس شخصی» در این مراسم آنان را بسیار «هتاک و بی ادب و خشن» خواند و گفت: «در حال خاکسپاری مرحوم عزت الله سحابی، این ماموران به صورت هماهنگ به صورت عربده کشی و با صدای بلند، به شوخی و خنده و مضحکه پرداخته و جو مراسم را تحت الشعاع خود قرار داده بودند.»

همچنین سایت جرس به نقل از «یکی از نزدیکان» خانواده سحابی نوشت: «پیکر مهندس سحابی با آغاز درگیری ایجاد شده توسط ماموران فورا ربوده شد و لباس شخصی ها پیکر سحابی را به داخل قبرستان بردند و ورودی را بستند و هیچ کسی از خانواده و دوستان را به داخل قبرستان راه ندادند. ماموران می خواستند بدون اقامه نماز میت و به سرعت پیکر را تدفین کنند.»

بنا به این نوشته: «حامد سحابی پسر عزت الله سحابی از اینکه نیروهای اطلاعاتی سعی داشتند پیکر مسلمانی معتقد چون سحابی را بدون اقامه نماز دفن کنند برآشفته شد و با اصرار او بالاخره یکی از اقوام اجازه یافت نماز را اقامه کند؛ در حالی که خانواده، از حجت الاسلام احمد منتظری اقامه نماز را خواسته بودند.»

اما یحیی شامخی فرزند هاله سحابی در گفتگو با سایت نهضت آزادی اين ادعا را كه مادرش با پنجه بوكس مضروب و كشته شده است، کذب محض خواند و تکذیب کرد. وی اعلام كرد: هنگامی كه جنازه پدربزرگم در دست مردم قرار گرفت، مادرم از هوش رفت و پس از آن به درمانگاه منتقل شد و در نهايت درگذشت.

این در حالی است که بنا به نوشته صفحه فیس بوک عزت الله سحابی، از قول یحیی شامخی، فرزند هاله سحابی نوشت: «موقعی که پیکر سحابی را برای تشییع بیرون آوردیم ماموران جلوگیری کردند و اجازه تشییع ندادند، جر و بحث شدید شد و فضا متشنج بود. خیلی اذیت کردند و بالاخره جنازه را به زور کشیدند و بردند.»

بنا به اخبار هاشم صباغيان از نيروهای ملی -مذهبی نيز در اين مراسم دچار ايست قلبی شده است.

پیکرعزت الله سحابی در میان جمعیتی در حدود ۵۰۰ نفر از دوستان، خانواده وی و چهره های سیاسی چون حجة الاسلام سید محمود دعایی، عبدالله نوری و احمد منتظری تا آرامگاه ابدیش بدرقه شد.

رسانه های نزدیک به مخالفان دولت ایران، از بازداشت تعدادی از شرکت کنندگان در مراسم تشییع عزت الله سحابی و از جمله حبیب الله پیمان، حمید احراری و حامد منتظری، فرزند احمد منتظری خبر داده اند.

این در حالی است که خبرگزاری دولتی ایرنا نیز با تایید دستگیری ۵ نفر از شرکت کنندگان اعلام کرده است که دستگیر شدگان قصد بر هم زدن نظم را داشته اند همچنین این رسانه از همکاری ماموران با خانواده سحابی در برقراری نظم خبر داده است.

بنا به نوشته این خبرگزاری، هاله سحابی به علت سابقه «فشار بالای خون» و «بیماری قند» و همچنین «هیجان روحی زیاد» در حین مراسم تشییع و خاکسپاری پدر درگذشته است.

خبرگزاری های دولتی دیگر نیز گرمای شدید، گریه بی حد در فراق پدر و شوک را دلیل اصلی مرگ هاله سحابی اعلام کرده اند.

بنا بر گزارش های جدید رسیده: پیکر هاله سحابی، توسط نیروهای امنیتی در حال انتقال به لواسان است تا شبانه دفن شود.

در حالی که ساعاتی پس از رحلت هاله سحابی پیکر او به منزلش در گیشا منتقل شده بود، نیروهای امنیتی پیکر هاله سحابی را از تهران به لواسان منتقل کرده اند تا شبانه وی را به خاک بسپارند.

یکی از شرکت کنندگان در این مراسم به صدای آمریکا گف ت:قرار است وی در کنار پدرش به خاک سپرده شود.

خانواده سحابی در یک اتوبوس و تحت تدابیر امنیتی شدید به سمت گورستان لواسان رهسپار شدند.

XS
SM
MD
LG