لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

گزارش: نامه سرگشاده هنرمندان در اعتراض به بازداشت همکاران خود


گزارش: نامه سرگشاده هنرمندان در اعتراض به بازداشت همکاران خود
گزارش: نامه سرگشاده هنرمندان در اعتراض به بازداشت همکاران خود

جمعی از هنرمندان با انتشار نامه ای سرگشاده نسبت به بازداشت همکاران خود در روزهای گذشته اعتراض کرده اند. در این نامه که ده ها تن از هنرمندان آن را امضا کرده اند، از مسئولان خواسته شده تا هنرمندان بازداشت شده را آزاد کنند. کسانی که اطلاع دقیقی از محل بازداشت شان در دست نیست و از دسترسی به وکیل هم محروم هستند. در ماه های اخیر به ویژه پس از حادثه عاشورا تعدادی از هنرمندان بازداشت شده اند.

۲۲ خرداد زمانی که انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید کسی خبر نداشت که دوران دیگری در پیش است و شاید در این میان ده ها تن بازداشت شوند. ۲۵ خرداد گسترده ترین اعتراض خیابانی به نتیجه انتخابات در تهران برگزار شد و همین کافی بود تا زمینه برخورد با معترضان هم فراهم شود. اولین گروه هایی که بازداشت شدند فعالان سیاسی اصلاح طلب بودند که در ۳۱ سال گذشته سابقه نمایندگی مجلس تا وزارت را در کارنامه خود داشتند. پس از آن دامنه بازداشت ها گسترش یافت و فعالان دانشجویی و روزنامه نگاران هم دستگیر شدند. و این همه در حالی بود که جمعی هم در خیابان کشته شده بودند. هر چند هنوز آماری رسمی در این زمینه در دست نیست.

این در حالی است که مهدی کروبی، یکی از نامزد های معترض، از مرگ در اثر شکنجه و تجاوز در زندان ها پرده برداشت و به رهبران جمهوری اسلامی هشدار داد.

در چنین شرایطی نه تنها بازداشت ها متوقف نشد بلکه ادامه پیدا کرد و برخی اقشار دیگر را هم شامل شد. شاید به همین دلیل است که برخی ناظران معتقدند که بازداشت ها سازمان یافته است.

جامعه هنری ایران می گوید که دوستانشان در امان نمانده و بازداشت شده اند. آنان در نامه ای سرگشاده ای که منتشر کردند از حکومت خواستند که هنرمندان بازداشت شده را آزاد کنند. در این نامه از آروین صداقت کیش، حامد رجبی، بهرنگ تنکابنی، کیوان فرزین، محمد علی شیرزادی، مهرانه آتشی و همسرش مجید غفاری و لی لی فرهاد پور نام برده شده است. این نامه تاکید کرده نمی توان از بالندگی ایران معاصر سخن گفت، آینده اش را در سر پروراند و پاره های این تن را به بند کشید. نمی توان از تعهد اجتماعی سخن گفت و رابطه هنرمند را با اجتماع سد کرد. هنرمند به اقتضای آن چه می کند، شاهدی است بر آن چه پیرامونش می گذرد. ادراک روح زمانه حرفه اوست و این تنها با حضور او در جامعه ممکن می شود.

این نامه در حالی در خواست آزدای هنرمندان را مطرح کرده که نوروز روز جمعه از بازداشت جمیله دارالشفایی فیلمنامه نویس و خواهرش بنفشه که مدرس موسیقی است، خبر داد.

پیش از این یونس تراکمه داستان نویس و امید منتظری شاعر نیز بازداشت شده اند. بر اساس گزارش نوروز این دو خواهر از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده اند. به این ترتیب به نظر می رسد در آستانه ۲۲ بهمن هم خبری از آزادی بازداشت شدگان منتشر نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG