لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

سعیده شفیعی: دلم می‌خواهد به خوابی عمیق فرو روم و دیگر بیدار نشوم


سعیده شفیعی، فعال فرهنگی و روزنامه‌نگار معترض
سعیده شفیعی، فعال فرهنگی و روزنامه‌نگار معترض

سعیده شفیعی روزنامه‌نگار معترض، که همزمان با اعتراضات سال ۱۴۰۱ مدتی بازداشت شده بود روز دوشنبه ۱۰ مهر در «ایکس» نوشت: «در مبهم‌ترین روزهای زندگی چهل‌ساله‌ام قرار دارم؛ شرایط بد مالی، روحی و اجتماعی. دلم می‌خواهد به خوابی عمیق فرو روم و دیگر بیدار نشوم.»

او اضافه کرد: «منتظر پیامک اجرای احکام هستم. بیکار شده‌ام و حتی نمی‌دانم مهلت شروع کاری دوباره را به من می‌دهند یا به زودی باید راهی اوین شوم.»

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، سه‌شنبه هفتم شهریور گزارش داد که پرونده سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی، دو روزنامه‌نگار زن، به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران فرستاده شده است.

بنا بر حکم صادره از سوی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی، سعیده شفیعی و نسیم سلطان‌بیگی، علاوه بر چهار سال و سه ماه زندان، برای دو سال نیز «ممنوع‌الخروج» شده و از عضویت در گروه‌ها منع شده‌اند.

آنها به «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محکوم شده‌اند و مهرنوش زارعی هنزکی از این اتهامات تبرئه شده است.

بر اساس این گزارش، ایمان افشاری که ریاست جلسه دادگاه بدوی را به عهده داشت، در حالی که به نوشته‌های این روزنامه‌نگاران در رسانه‌های اجتماعی اشاره کرد و دادگاه را به «مجادله و حاشیه» کشاند، به آنها «توهین» کرد که این موضوع در اتهامات مطرح شده علیه آنها نبود.

سعیده شفیعی روزنامه‌نگار و نویسنده کتاب‌های «دختر پیچ» و «ایستگاه گورخوانو»، دوم بهمن توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد و ۱۸ بهمن با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

XS
SM
MD
LG