لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۰

انتقاد خطیب‌زاده از اظهارات ترودو درباره دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کانادا


 تیم ملی فوتبال ایران
تیم ملی فوتبال ایران

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اظهارات برخی دولت‌مردان کانادا درباره بازی تدارکاتی تیم ملی دو کشور که قرار است شانزدهم خرداد در ونکوور برگزار شود، نسبت به عواقب نقض توافق با ایران هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، سعید خطیب‌زاده روز سه‌شنبه سوم خرداد با بیان این که «ورزشی‌ترین امور هم بازیچه جهت‌گیری‌های حزبی و جبهه‌بندی‌های سیاسی» در کانادا شده است، مقامات این کشور را «بازیچه» ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی خواند و افزود: «موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای منفی نخست‌وزیر کانادا و برخی افراد دیگر، حاکی از تفوق نگاه صرف سیاسی و حزبی بر همه وجوه حکمرانی کانادا بوده» است.

او با بیان این که «هماهنگی این دیدار مستقلا از سوی فدارسیون‌های فوتبال دو کشور» انجام شده، گفت که فدراسیون فوتبال کانادا تصمیم دارد میزبان این رویداد ورزشی باشد و از دولت کانادا خواست به دور از آنچه «شانتاژهای تبلیغاتی مخالفین» نامید، این دیدار تدارکاتی را تسهیل کند.

انجمن خانواده‌ قربانیان سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲ در بیانیه‌ای از دولت کانادا خواسته‌اند از برگزاری بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و کانادا جلوگیری کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، به تازگی درباره موضع دولت آن کشور در قبال این بازی گفت: «به نظر من تدارک این مسابقه ایده خوبی نبود، اما این دعوت از طرف نهاد فوتبال کانادا انجام شده و دولت نقشی در برگزاری آن ندارد.»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، در یادداشتی در روزنامه گلوب‌اند‌میل کانادا با اشاره به تلاش لابی‌های جمهوری اسلامی در کانادا برای برگزاری این بازی نوشته ‌است: «فوتبال در ایران مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگر توسط سپاه کنترل می‌شود و انتظار می‌رود شماری از اعضای سپاه همراه با تیم ملی فوتبال به کانادا بیایند.»

وی با اشاره به نفوذ سپاه در فدراسیون فوتبال ایران گفته است: «بسیاری از باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی در ایران توسط افراد مرتبط با سپاه پاسداران اداره می‌شوند، زنان حق ورود به ورزشگاه‌ها را ندارند و تلویزیون حکومت ورزشکاران زن را سانسور می‌کند.»

دیدار تیم‌های ملی ایران و اکوادور که قرار بود ۲۱ خرداد برگزار شود، به دلیل مخالفت کانادا برای در اختیار قرار دادن ورزشگاه تورنتو، لغو شده است و برنامه سفر احتمالی تیم ملی فوتبال ایران به کانادا نیز کوتاه‌تر خواهد شد.

برخی مخالفان معتقدند که جمهوری اسلامی عوامل خود و افراد وابسته به نیروهای امنیتی و سپاه را در قالب این سفرها به کشورهای آزاد می‌فرستد.

امیرحسین اعتمادی، فعال سیاسی و عضو شبکه فرشگرد، پیشنهاد کرده است که در صورت برگزاری دیدار فوتبال تیم‌های ملی ایران و کانادا، صدور ویزا «فقط برای بازیکنان و مربیان تیم» باشد و «ورود حراستی‌ها و امنیتی‌ها و عوامل رژیم» ممنوع شود، «برای معترضان» بلیت رایگان صادر شود و آنها اجازه داشته باشند با «نشان‌ها و پلاکاردها و پرچم ملی شیروخورشید» به ورزشگاه بروند، و «منافع مالی احتمالی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی از این بازی» به نفع کارزار دادخواهی خانواده‌های پرواز پی‌اس۷۵۲ بلوکه شود.

دیدار دوستانه تیم‌های ملی ایران و کانادا قرار است ۱۵ خرداد در شهر ونکوور برگزار شود. همزمان با این بازی، برخی رسانه‌ها از تلاش لابی‌های جمهوری اسلامی برای به حاشیه بردن اعتراضات مخالفان حکومت و تجمع خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیما خبر می‌دهند.

XS
SM
MD
LG