لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۹

دستور روحانی عراقی به نیروهایش برای توقف حملات


دستور روحانی عراقی به نیروهایش برای توقف حملات
دستور روحانی عراقی به نیروهایش برای توقف حملات

یک روحانی ضد آمریکایی در عراق از طرفداران خود خواست حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کنند چرا که او نمی خواهد آمریکاییان برای ادامه حضورشان در عراق، بهانه ای داشته باشند.

مقتدی صدر در بیانیه ای که اواخر روز شنبه در سایت اینترنتی اش منتشر شد، اعلام کرد به شبه نظامیان خود دستور داده است که بگذارند آمریکایی ها به آرامی کشور را ترک کنند. اما او هشدار داده است که اگر نیروهای آمریکایی پس از پایان سال جاری میلادی در عراق بمانند، حمله علیه آنها را شدت می بخشد.

کمتر از پنجاه هزار سرباز آمریکایی در عراق هستند و قرار است تا پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج شوند. اما رهبران سیاسی عراق در حال مذاکره با ایالات متحده هستند تا برخی از نیروهای نظامی آمریکا برای آموزش به نیروهای عراقی پس از سال ۲۰۱۱ در عراق بمانند.

مسوولان آمریکایی و عراقی می گویند نیروهای عراقی قابلیت بدست گرفتن امور امنیتی داخلی عراق را دارند اما برای استفاده از تجهیزات سنگین نظامی برای دفاع از مرزهای زمینی، آبی و هوایی به آموزش نیاز دارند.

شبه نظامیان «سپاه مهدی»، متعلق به مقتدی صدر تا سال ۲۰۰۸ با نیروهای آمریکایی می جنگیدند. وی در سال ۲۰۰۸ این نیرو را برای تمرکز بر فعالیت های سیاسی اش در عراق، منحل کرد. حزب او بخش مهمی از کابینه ائتلافی نوری المالکی، نخست وزیر عراق را تشکیل می دهد.

XS
SM
MD
LG