لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

روسيه از وتو قطعنامه شورای امنيت در مورد سوريه دفاع می کند


روسيه از وتو قطعنامه شورای امنيت در مورد سوريه دفاع می کند
روسيه از وتو قطعنامه شورای امنيت در مورد سوريه دفاع می کند

ويتالی چورکين، فرستاده روسيه در سازمان ملل متحد، از موضع کشورش در زمينه وتوی پيش نويس قطعنامه شورای امنيت در برخورد با رژيم سوريه، دفاع کرد.

ويتالی چورکين روز شنبه در دفاع از موضع مسکو گفت، انگيزه کشور او در شورای امنيت با برداشتهای عجيب و غريبی مواجه بوده و پرواضح است که در چنين فضای تهاجمی، گمراه کننده و خشن، امکان يک برداشت صحيح و مناسب، وجود ندارد.

آقای چورکين افزود: يکی از مسائلی که ما بطور مشخص ديديم اين بود که نيروهای دولتی سوريه به محض اينکه از صحنه خارج شوند، گروههای مسلح جايشان را می گيرند. بنابراين در تصميم گيريها بايد به اين مسائل توجه داشت. و البته هيچ قانونی هم نمی گويد که شورای امنيت لزوماً بايد از همه مصوبه های نهادهای محلی متابعت کند، آنها وحی منزَل، قرآن يا انجيل که نيستند.

چين و روسيه روز شنبه قطعنامه حمايت آميز شورای امنيت را در پشتيبانی از برنامه صلح پيشنهادی اتحاديه عرب، وتو کردند. در برنامه پيشنهادی اتحاديه عرب از بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، خواسته شده است داوطلبانه از قدرت، کنار رود.

اين رويداد کم سابقه، يعنی وتوی دو کشور بطور همزمان در شورای امنيت سازمان ملل در پی روزها بحث و مذاکره در زمينه مخالفت احتمالی روسيه با پيش نويس قطعنامه شورای امنيت، به وقوع پيوست.

و با انتقاد شديد ساير اعضای شورای امنيت، از جمله سوزان رايس، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد، روبرو شد. سوزان رايس گفت: اين رأی از نظر ايالات متحده انزجارآور است.

ويتالی چورکين در پاسخ به خانم رايس گفت: فدراسيون روسيه مايل است متن پيشنهادی اتحاديه عرب را که قطعنامه شورای امنيت بر اساس آن نوشته شده، مورد بازنويسی قرار گيرد.

در همين حال سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، روز سه شنبه برای گفتگو با بشار اسد رييس جمهوری سوريه، عازم دمشق می شود.

به گفته معاون وزير امور خارجه روسيه هدف از سفر سرگئی لاوروف يافتن يک راه حل ديپلماتيک برای بحران سوريه است.

حمله جمعه شب نيروهای بشار اسد به حمص که موجب کشته شدن ۲۱۷ نفر و زخمی شدن صدها تن ديگر شد، روسيه را که همواره از آقای اسد حمايت کرده است در موقعيت دشواری قرار داده است.

XS
SM
MD
LG