لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

چالش های بيست سال سرمايه گذاری در روسيه


چالش های بيست سال سرمايه گذاری در روسيه
چالش های بيست سال سرمايه گذاری در روسيه

پس از بيش از بيست سال تجارت و اقتصاد آزاد در روسيه بازارهای مالی آن کشور همچنان رشد می کند و به نظر می رسد مسکو برای سرمايه گذاری محل مناسبی باشد ولی بازرگانان و صاحبان صنايع کوچک می گويند تجارت و بازرگانی در روسيه هنوز مشکل و گاه بسيار خطرناک است.

مسکو سرمايه گذاری و کارگشايی را ترغيب می کند. دميتری مدودف با تعهد به مبارزه با فساد گسترده در کشور، به اصلاح دادگاه ها و سازمان های مجری قوانين، و تبديل مسکو به يک مرکز مالی جهانی، به رياست جمهوری دست يافت.

ولی فعالان حقوق بازرگانان و تاجران می گويند روسيه جای خطرناکی برای تجارت و داد و ستد است.

يانا ياکولوا، رييس يک سازمان غيردولتی که از حقوق کارگشايان و بازرگانان حمايت می کند، خود موسس يک شرکت بود اما بدليل عدم پرداخت رشوه به مقام های پليس، مدتی به زندان افتاد.

يانا ياکولوا می گويد: بله در روسيه شما می توانيد پول بسازيد. چون روسيه يک بازار خالی است. می توانيد در اينجا داد و ستد کنيد. ولی پولی که بدست می آوريد با ريسک بزرگی همراه است. ممکن است برايتان اتفاقی بيافتد و نمی توانيد اميد داشته باشيد که دولت از شما محافظت کند. دولت از شما محافظت نمی کند. بدتر از همه بايد خودتان را از دولت حفظ کنيد.

برای بسياری در روسيه سرمايه گذاری، تاسيس يک شرکت يا سازمان تجاری فقط کاغذبازی دولتی و مشکلات آن نيست بلکه يک مجازات قانونی و اکثرا زندان است.

استانيسلاو کانکيا، بازرگانی است که پس از درگيری با بانکش بانک تقلب متهم شد و در حالی که هنوز جرمش ثابت نشده، در زندان به سر می برد.

کانکيا تنها بازرگانی نيست که قربانی پليس و دادگاه های فاسد شده است. برخی از بازرگانان تصميم گرفته اند با اين سيستم فساد مبارزه کنند.

الگا رومانوا، روزنامه نگاری که همسرش بدليل فساد دولتی به زندان افتاده، برای حمايت از بازرگانان و تجاری که به زندان می افتند، گروهی را تشکيل داده است.

الگا رومانوا می گويد: مقام های امنيتی، پليس و قضات متوجه شده اند با آزار بازرگانان می توانند امرار معاش کنند. به عبارت ديگر آنها يک گله گوسفند چاق ديده اند که می توانند آنها را بکشند. آنها دارند ما را می کشند.

برخی از اعضا اين گروه، نه تنها دولت، بلکه بازرگانانی را که به مقامات دولتی رشوه می دهند، محکوم می کنند.

اما بانک جهانی می گويد شرايط در روسيه رو به بهبود است و آن کشور جزء ۲۵ اقتصادی است که در شش سال گذشته قوانين خود را تنظيم کرده و بهبود بخشيده است.

فعالان در روسيه اصلاحات بيشتری را ضروری می دانند.

يانا ياکولوا می گويد: تمام سيستم احتياج به اصلاح دارد. ولی ما هنوز تغييری نديده ايم. و تا وقتی که که مقام ها تغيير نکنند نمی توان انتظار اصلاحات جديد داشت.

بازرگانان روسيه اميد دارند پارلمان جديد قوانينی را به منظور کاهش فساد دولتی، وضع کند.

XS
SM
MD
LG