لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۰

۸۰ نفر در تظاهرات روسيه بازداشت شدند


بنابر گزارش ايتارتاس، خبرگزاری رسمی روسيه، در تظاهرات مسکو و سن پترزبورگ در اعتراض به عدم آزادی برپايی اجتماعات در کشور، ۸۰ نفر دستگير شدند.

خبرگزاری رسمی روسيه روز دوشنبه از دستگيری دهها نفر از مخالفان کرملين، خبر داد. ايتارتاس در تشريح اين خبر می گويد، فعالان حقوق بشر و مخالفان کرملين اخيراً با برگزاری مرتب تظاهرات در آخرين روز هر ماه ۳۱ روزه، در اشاره به تصريح حق برپايی اجتماعات در ماده سی و يکم قانون اساسی روسيه، عليه فقدان اين آزادی در کشور دست به اعتراض می زنند.

نيروهای انتظامی روسيه روز دوشنبه، ۳۱ اکتبر در جريان تظاهراتی که به همين منظور در مسکو و سن پترزبورگ برگزار شده بود، حدود ۸۰ نفر را دستگير کردند.

تظاهرکنندگان دست می زدند و شعارمی دادند که روسيه پوتين نمی خواهد، يا روسيه آزاد خواهد شد.

زن بازنشسته ای در توجيه علت شرکت خود در تظاهرات گفت: ما قانون اساسی خوبی داريم. همه حقوق و آزاديهای ما در آن آمده است. اما آنها مدام اين قوانين را می شکنند. ما جز خيابان، ديگر جايی برای جمع شدن نداريم. انتخابات در اينجا معنی ندارد. ما در انتخاباتی شرکت می کنيم که از قبل همه تصميم گيريها در موردش انجام شده، اما چه بخوايم و چه نخوايم امثال پوتين و روسيه متحد را به ما تحميل می کنند.

اين اعتراضات در حالی در روسيه انجام می گيرد که دميتری مدودف، بر خلاف پوتين، از خود يک چهره مدافع حقوق و آزاديهای مدنی ارائه کرده و در مقايسه با پوتين با موضع ملايم تری با مخالفتهای ضددولتی برخورد می کند.

با اين وجود، برگزاری هرگونه اجتماعات و تظاهرات ضددولتی، بدون کسب اجازه از دولت روسيه، به شدت سرکوب می شود.

XS
SM
MD
LG