لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

روسیه بامداد دوشنبه با ده‌ها موشک به سراسر اوکراین حمله کرد


حملات موشکی روسیه به شهر کریفیی ریه. ۱۸ دی.
حملات موشکی روسیه به شهر کریفیی ریه. ۱۸ دی.

روسیه بامداد روز دوشنبه، ۱۸ دی، در حملات ترکیبی هوایی مناطق مسکونی و تجاری در سراسر اوکراین را هدف قرار داد که منجر به کشته‌شدن حداقل چهار غیرنظامی شد.

به گفته مقامات اوکراین، دو نفر در شهر غربی خملنیتسکی کشته شدند و زیرساخت‌های حیاتی نیز آسیب دیده‌اند.

الکساندر ویلکول، شهردار شهر کریفیی ریه در استان دنیپروپتروفسک گفت ۹ موشک روسی به یک مرکز خرید و تعداد زیادی خانه و ساختمان‌های مسکونی در این شهر آسیب رسانده است.

فرماندار منطقه در پیام‌رسان تلگرام خود نوشت: «دشمن دیوانه بار دیگر به غیرنظامیان ضربه زد. موشک‌هایش مردم را هدف قرار دادند.»

پلیس ملی اوکراین اعلام کرد که در مجموع ۳۸ نفر در سراسر کشور زخمی شده‌اند.

همچنین به گفته وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد: «روسیه صبح دوشنبه یک حمله چندگانه با موشک‌های هدایت‌شونده دوربرد دریایی و هوایی از جمله سامانه موشکی مافوق صوت کینژال به تاسیسات مجتمع نظامی-صنعتی اوکراین انجام داد.

اوکراین اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور ۱۸ موشک از ۵۱ موشک را منهدم کرده است که از حد معمول کمتر است زیرا رهگیری این تداد موشک‌های بالستیک شلیک شده توسط روسیه دشوار است.

سخنگوی نیروی هوایی در تلویزیون اوکراین ضمن تایید انهدام شمار زیادی از موشک‌های روسیه گفت: «از طرف دیگر موشک‌های زیادی هم ساقط نشده‌اند. توضیح آن ساده است: آنها در یک مسیر بالستیک پرواز می‌کنند و مناطقی را هدف قرار می‌دهند که ما نمی‌توانیم آنها را ساقط کنیم.»

او گفت اما هر هشت پهپاد تهاجمی روسیه رهگیری شدند.

روسیه در بحبوحه سرمای شدیدی که اوکراین را فرا گرفته حملات موشکی و پهپادی انجام می‌دهد که به گفته شهردار و ویلکول، شهردار کریفیی ریه پانزده هزار نفر از ساکنان بدون برق هستند و ترامواها و واگن‌های برقی کار نمی‌کنند.

روسیه در هفته های اخیر حملات هوایی منظم به غیرنظامیان را از سر گرفته است که فاصله زیادی با خطوط دارند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه گفت: «تقریبا هر شب و دو باره امشب روسیه به این دلیل که مایل است و قادر است و به این دلیل که موشک‌های دوربرد زیادی دارد زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد و عمداً غیرنظامیان را کشتار می‌کند.»

زلنسکی روز یکشنبه با اطمینان گفت که روسیه را می‌توان شکست دارد و هشدار داد که جنگ در اوکراین نشان داده است که اروپا باید تولید تسلیحات مشترک با اوکراین را توسعه دهد تا زرادخانه تسلیحاتی کافی برای دفاع از خود ایجاد کند.

او از طریق یک لینک ویدیویی در کنفرانس دفاعی استکهلم گفت: «دو سال از این جنگ ثابت کرد که اروپا برای دفاع از آزادی به زرادخانه تسلیحاتی کافی خود نیاز دارد. به توانایی‌ برای دفاع از خود نیاز دارد. به این توانایی نیاز دارد که تمام اروپا یا هر بخشی از آن بتوانند در هر شرایط جهانی بایستند و خود را حفظ کند.»

روسیه در آستانه سال نو میلادی و در اولین روزهای سال ۲۰۲۴ با تقریباً سیصد موشک و بیش از دویست پهپاد به اوکراین حمله کرده است.

XS
SM
MD
LG