لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۶

واشنگتن‌پست: آمریکا از اوکراین خواسته است از مذاکره با روسیه استقبال کند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد که ایالات متحده به طور خصوصی اوکراین را تشویق می کند که از ایده مذاکره با روسیه استقبال کند. این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا گفت که این مسکو است که در حال تشدید جنگ است و به طور جدی مایل به شرکت در مذاکرات صلح نیست.

این روزنامه به نقل از منابع ناشناس نوشته بود که درخواست مقامات آمریکایی با هدف سوق دادن اوکراین به میز مذاکره نبود، بلکه تلاشی حساب شده برای اطمینان از این بود که کی‌یف همچنان از حمایت سایر کشورها برخوردار باشد.

مقامات آمریکایی و اوکراینی اذعان کردند که ممنوعیت اعلام شده از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برای گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، نگرانی‌هایی را در بخش‌هایی از اروپا، آفریقا و آمریکای لاتین ایجاد کرده است، مناطقی که در آنها اثرات جنگ بر هزینه‌های غذا و سوخت به شدت احساس می‌شود.

به نوشته رویترز زلنسکی در ۴ اکتبر فرمانی را امضا کرد که به طور رسمی چشم انداز هرگونه مذاکره اوکراین با پوتین را «غیرممکن» اعلام کرد اما در را برای گفتگو با روسیه باز گذاشت.

شورای امنیت ملی کاخ سفید هیچ اظهارنظری فوری درباره صحت این گزارش نداشت اما یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما قبلاً گفته‌ایم و باز هم خواهیم گفت: صدای عمل کردن از حرف‌ زدن، بلندتر است. اگر روسیه آماده مذاکره است، باید بمباران و موشک‌‌باران خود را متوقف کند و نیروهایش را از اوکراین خارج کند.»

این سخنگو همچنین به اظهارات روز جمعه زلنسکی اشاره کرد که گفت اوکراین برای برای صلح عادلانه آماده است.

آموزش روس‌ها توسط مربیان ایرانی

اوکراین گفت شواهدی دارد که نشان می‌دهد مربیان ایرانی نحوه استفاده از پهپادهایی را که برای حمله به اهداف غیرنظامی در سرتاسر اوکراین مورد استفاده روسیه قرار می‌گیرد، به روس‌ها آموزش می‌دهند.

وال‌ استریت ژورنال روز یکشنبه با اعلام این خبر نوشت که حملات پهپادی چنان آسیب‌رسان بوده که شهردار پایتخت از ساکنان خواست تا به فکر خروج موقت از کی‌یف باشند و هشدار داد که قطع کلی برق در شهر را نمی‌توان رد کرد. او از مردم خواست اقلام ضروری از جمله آب، غذا و لباس گرم و باتری ذخیره کنند.

XS
SM
MD
LG