لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

ادعای «نادرست» پوتین در آستانه سالگرد حمله به اوکراین: غربی‌ها آغازگر جنگ بودند


سخنرانی پوتین - ۲۱ فوریه
سخنرانی پوتین - ۲۱ فوریه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، کشورهای غربی را متهم کرد که آتش جنگ در اوکراین را شعله ور می‌کنند. سی‌بی‌اس نیوز در گزارش سخنان پوتین، نوشت این ادعای پوتین نادرست است.

پوتین در سخنرانی روز سه شنبه خود که تقریباً یک سال پس از تهاجم بی‌دلیل کرملین به اوکراین ایراد شد، این اتهامات را بیان کرد.

روسیه ۵ اسفند سال گذشته به اوکراین حمله کرد که باعث کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده است. در هفته‌های اخیر تلفات سربازان روسیه نیز افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پوتین روز سه‌شنبه در سخنرانی خود درباره وضعیت کشور، روسیه و اوکراین را قربانی آنچه معامله دوگانه غرب خواند، معرفی کرد و گفت روسیه، نه اوکراین، کشوری است که برای موجودیت خود می جنگد.

سخنرانی پوتین درباره وضعیت کشور مهمترین سخنرانی سالانه او است که با چند هفته تاخیر برگزار شد.

پوتین در جمع نمایندگان قانونگذار، مقامات دولتی و سربازانی که در اوکراین جنگیده اند، گفت: «این آنها (غربی‌ها) هستند که آغازگر جنگ بودند. و ما برای پایان دادن به آن از زور استفاده می‌کنیم.»

در حالی که قانون اساسی روسیه، رئیس جمهوری را موظف می‌کند که سالانه سخنرانی کند، او هیچگاه در سال ۲۰۲۲ که نیروهایش شکست‌های زیادی را در اوکراین متحمل شدند، سخنرانی سالانه نداشت.

سخنرانی پوتین چند روز پیش از روز جمعه صورت گرفت که نخستین سالگرد حمله او به اوکراین است. او گفت: «ما با مردم اوکراین نمی‌جنگیم.» و اضافه کرد: اوکراین «گروگان رژیم کی‌یف و اربابان غربی‌اش شده است که عملا کشور را اشغال کرده‌اند.»

حمله روسیه جان هزاران نفر از مردم اوکراین را گرفته‌ است. اجساد بسیاری از آنها در گورهای دسته جمعی پیدا شده است.

پوتین غرب را به راه اندازی «حملات تهاجمی با اطلاعات» و هدف قرار دادن فرهنگ، مذهب و ارزش های روسیه متهم کرد. او گفت چنین حملاتی برای آن است که غرب آگاه است «شکست دادن روسیه در میدان جنگ غیرممکن است.»

پوتین همچنین گفت که روسیه مشارکت خود را در معاهده‌ای که هدف آن محدود کردن گسترش سلاح‌های هسته‌ای است، تعلیق خواهد کرد. معاهده موسوم به «استارت جدید» را روسیه و ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ امضا کردند.

پوتین گفت روسیه هنوز به طور کامل از این معاهده خارج نشده است. او گفت که روسیه باید آماده از سرگیری آزمایش‌های تسلیحات هسته‌ای در صورت انجام این کار از سوی آمریکا باشد.

روسیه مدت‌ها پیش از حمله به اوکراین، هشدارهای کشورهای غربی را رد می‌کرد که می‌گفتند انباشت نیروهای روس در اطراف مرزهای اوکراین با هدف حمله به اوکراین است.

همچنین بر خلاف اظهارات پوتین، تحریم‌های غرب به شدت به اقتصاد روسیه صدمه زده‌ است و بسیاری از مردم این کشور تلاش‌ کرده‌اند از روسیه مهاجرت کنند.

سخنرانی پوتین پیش از سخنرانی برنامه ریزی شده جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در لهستان صورت گرفت. بایدن یک روز قبل به کی‌یف رفت و حمایت آمریکا را از تمامیت ارضی اوکراین اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG