لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

ترکیه جسد خلبان روس را باز می گرداند


ترکیه روز یکشنبه گفت جسد خلبان هواپیمای روسی را که هفته گذشته نیروهای ترکیه آن را در مناطق مرزی با سوریه سرنگون کردند، به روسیه باز می گرداند. مقامات ترکیه گفتند جسد خلبان اواخر روز شنبه به ترکیه برده شد و تحت سنت های مسیحیت ارتدکس با آن رفتار شد.

نیروهای روسیه و سوریه خلبان دوم هواپیمای روس را توانستند نجات دهند. یک سرباز دیگر در جریان عملیات نجات کشته شد.

هواپیمای روسیه در مناطق تحت کنترل شورشیان سوریه در شمال این کشور سقوط کرد. روسیه و ترکیه بر سر مسیر پرواز هواپیما اختلاف دارند. ترکیه می گوید این هواپیمای سوخوی ۲۴ وارد حریم هوایی ترکیه شده بود اما روسیه می گوید این هواپیما در فضای هوایی سوریه پرواز می کرد.

امضای فرمان تحریم های روسیه علیه ترکیه

روز شنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه فرمان تحریم های اقتصادی علیه ترکیه را امضا کرد. با این تحریم ها، واردات برخی از کالاهای ترکیه به روسیه تحریم می شود و تمدید قراردادهای پیمانکاران ترک که در روسیه کار می کنند نیز ممنوع می شود که این بر فعالیت شرکت های ترکیه در روسیه تاثیر دارد.

تحریم های روسیه علیه ترکیه همچنین خواستار پایان یافتن پروازهای چارتر از روسیه به ترکیه می شود و از شرکت های روس می خواهد فروش بسته های گردشگری تور ترکیه در روسیه را متوقف کنند.

ابراز پشیمانی رئیس جمهوری ترکیه

پیشتر در روز شنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از هدف قرار گرفتن هواپیمای روس ابراز پشیمانی کرده بود و گفته بود عمیقا از این واقعه غمگین است و آرزو می کند چنین رویدادی هرگز رخ نداده بود. او همچنین ابراز امیدواری کرد که تنش با روسیه بیش از این افزایش نیابد.

ترکیه همچنین به اتباع خود گفته است سفر به روسیه را به تاخیر بیاندازند. ولادیمیر پوتین هدف قرار گرفتن هواپیمای روسیه را اقدامی خیانتکارانه از سوی کشوری که روسیه آن را یک کشور دوست می پنداشته، توصیف کرده است.

اردوغان از سوی دیگر، خواستار دیدار رو در رو با پوتین در حاشیه اجلاس تغییرات آب و هوایی در پاریس شده است که روز دوشنبه برگزار می شود. پوتین هنوز با این درخواست موافقت نکرده است.

XS
SM
MD
LG