لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

مدودف: روسیه نمی خواهد اسد را در قدرت نگه دارد


نخست وزیر روسیه می گوید هدف ارتش روسیه در سوریه این است که از منافع ملی دقاع کند و دولت اسلامی را شکست دهد، نه این که بشار اسد را در قدرت نگاهدارد.

دیمیتری مدودف روز شنبه ۱۷ اکتبر در مصاحبه ای باکانال تلویزیونی روسیا گفت تا زمانی که داعش نباشد، برای روسیه مهم نیست چه کسی در آینده سوریه را هدایت کند، فقط « باید دولتی متمدن و مشروع باشد.»

مدودف گفت آمریکا و کشورهای دیگر باید در باره مسائل سیاسی بحث کنند. روز جمعه، او در مصاحبه دیگری با تلویزیون دولتی روسیه از آمریکا به دلیل خودداری از گفت و گو با روسیه و سوریه انتقاد کرد، موضع واشنگتن را «ابلهانه» نامید و گفت کارآئی پیکار هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا تقریبا صفر بوده است.

روز شنبه، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت نیروی هوایی در ۲۴ ساعت گذشته، در ۳۶ حمله در سوریه ۴۹ هدف داعش در مناطق حما، ادلیب، لاذقیه،دمشق و حلب را درهم کوبیده است.

در این میان، پنتاگون اعلام کرد نیروهای ائتلاف به دو حمله هوایی علیه هدف های گروه دولت اسلامی در سوریه، و ۱۹ حمله در عراق ، با هماهنگی دولت عراق ، دست زدند.

پیشتر روز جمعه ۱۶ اکتبر، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اظهار نظری در باره پیکار روسیه در سوریه گفت حمله زمینی در آن کشور کار نخواهد کرد.

او گفت هر چند روس ها آمده اند و ایران نفرات بیشتری را می فرستد «کار نخواهد کرد، زیرا آنها سعی دارند از رژیمی حمایت کنند که در چشم اکثریت مردم سوریه مشروع نیست.»

XS
SM
MD
LG