لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

ریابکوف: بازرسان تسلیحاتی به سوریه باز می گردند


معاون وزارت امورخارجه روسیه می گوید انتظار می رود بازرسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به سوریه بازگردند.

تیم سازمان ملل متحد به سرپرستی آکه سلستروم تحقیق دو هفته ای در سوریه را در اوائل سپتامبر تکمیل کرد، اما تحقیق او بیشتر بر حمله در حومه دمشق تمرکز داشت.

ماموریت اصلی بازرسان این بود که درباره سه حمله تحقیق کنند. یکی از حملات در حومه حلب صورت گرفت که دولت سوریه و شورشیان یکدیگر را مسئول دانسته اند. آنها وظیفه داشتند مشخص سازند آیا در این حملات تسلیحات شیمیایی به کار رفته است یانه، اما کسی را متهم نکنند.

استفاده از سلاح شیمیایی در حمله حومه دمشق, محکومیت بین المللی سوریه را برانگیخت وبه تهیه برنامه ای برای بیرون بردن موجودی سلاح های شیمیایی سوریه منجر شد. شورای امنیت درباره تدوین قطعنامه ای برای اجرای برنامه بحث کرده است، و سرگئی ریابکف معاون وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت مسکو امیدوار است این هفته در این باره توافقی صورت گیرد.

روسیه و چین با کوشش آمریکا، فرانسه و بریتانیا برای گنجاندن تهدید مداخله نظامی در قطعنامه، درصورت خودداری سوریه از رها ساختن زرادخانه شیمیایی خود، مخالفت کرده اند.

در این میان، گروه های امداد از رهبران جهان که در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور یافته اند خواسته اند کمک های بیشتری برای آوارگان سوری فراهم آوردند.

ائتلافی از ۱۴ سازمان بشر دوست روز دوشنبه دربیانیه ای گفت بسیاری ازآوارگان غذای کافی، سرپناه و دارو ندارند.

به گفته آنها، حدود ۷۰ درصد آوارگان به جای اردوگاه های رسمی به روستاها و شهرها می روند.

گروه ها همچنین به افزایش شمار آوارگان اشاره می کنند و می گویند در طول یک هفته در ماه اوت بیش از ۵۰ هزار سوری وارد شمال عراق شدند. آنها می گویند هر ماه حدود ۷۵ هزار نفر وارد لبنان می شوند و اینک حدود یک پنجم جمعیت کشوررا تشکیل می دهند.
XS
SM
MD
LG