لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

منافع حل دیپلماتیکی مساله تسلیحات سوریه


ایالات متحده آمریکا روشن ساخته یک راه حل دیپلماتیک که به انهدام قابل تائید تسلیحات شیمیایی سوریه منجر شود، می تواند آثار سود بخش گسترده و فراگیر داشته باشد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا یادآور شد چنین اقدامی کمکی فوری به مردم سوریه خواهد بود. اوگفت «جمع کردن سلاح های شیمیایی، یکی از ابزاری را که اسد علیه مخالفان و مردم کشورش، و جهت سرکوب آرمان های آنها برای آزادی و فرصت ایفای نقش در پیشبرد کشورشان بکار برده است از او می گیرد.»
با این حال، جان کری پذیرفت جمع آوری سلاح های شیمیایی به تنهایی کافی نیست ، «فقط یک گام» در روندی که آمریکا و متحدانش دنبال می کنند خواهد بود: یک راه حل سیاسی که به روی کارآمدن دولتی پاسخگو به آرمان های مردم سوریه منجر شود.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت اگر راه حل دیپلماتیک برای محروم ساختن رژیم اسد از تسلیحات شیمیایی، «با حمایت کامل جامعه بین المللی از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد» موفق شود، «معیاری برای رفتار با ایران، کره شمالی و هر کشور یاغی و گروهی که تصمیم بگیرد به چنین سلاح هایی دست پیدا کند، تعیین خواهد کرد.»
افزون براین، باراک اوباما یادآور شد راه حل دیپلماتیک برای تسلیحات شیمیایی سوریه باید به دولت ایران، در ارتباط با برنامه اتمی، قابلیت حل مسائل از راه های دیپلماتیکی را نشان دهد.
XS
SM
MD
LG