لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

هشدار روسیه علیه مداخله در سوریه


نوزدهم بهمن -- ساکنان حمص در پناهگاهی در نزديکی شهر پس از هجوم نيروهای نظامی سوريه به حمص و کشتار مردم.
نوزدهم بهمن -- ساکنان حمص در پناهگاهی در نزديکی شهر پس از هجوم نيروهای نظامی سوريه به حمص و کشتار مردم.

سربازان سوریه به حمله به حمص، کانون اعتراضها علیه حکومت دیکتاتوری ۱۱ ساله بشار اسد ادامه می دهند. گزارش می رسد دهها تن کشته شده اند. در همین حال روسیه ضمن هشدار علیه دخالت خارجی در سوریه می گوید جهان در کوششهای بین المللی با یک «کیشِ خشونتِ» رو به گسترش روبرو است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، مستقر در بریتانیا، گفت نیروهای دولتی برای درهم شکستن مقاومت در حمص از تانک، راکت و خمپاره استفاده کرده اند. بر اثر این حمله دست کم ۵۰ تن کشته شدند و بیش از ۲۰ ساختمان در شماری از محله هایی که شورشیان در کنترل دارند آسیب دیده اند. چهارشنبه پنجمین روز هجوم به حمص است و به گفته فعالان حقوق بشر تا کنون صدها کشته بر جای گذارده است. این ارقام از سوی منابع مستقل تایید نشده اند، زیرا سوریه ارسال گزارشهای مستقل را محدود کرده است.

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه تمام شکلهای خشونت را «بدون توجه به منبع» محکوم کرد، اما گفت جهان «نمی تواند در یک مغازه چینی فروشی مانند یک گاو عمل کند.»

پوتین روز چهارشنبه در جمع رهبران مذهبی گفت نیروهای خارجی باید به سوریها اجازه دهند مناقشه خود را «مستقلا» حل کنند، و مسکو نباید حوادثی مانند رویدادهای لیبی و سوریه در داخل تکرار شود.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه در پی دیدار روز سه شنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به فاروق الشرع معاون خود ماموریت داده است سرپرستی مذاکرات با اپوزیسیون را بر عهده بگیرد.

گروههای اپوزیسیون کوششهای اتحادیه عرب و روسیه را برای سازمان دادن مذاکرات رد کرده اند، آنها از ادامه سرکوب مرگبار معترضین خشمگین هستند.

وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت راه حل بحران از طریق گفت و شنود ملی باید توسط خود سوریها ارائه شود و به جامعه بین المللی مربوط نیست درباره پیامد چنین مذاکراتی تصمیم بگیرد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه گفت او به کوششهای روسیه «اعتماد زیادی ندارد.» آلن ژوپه وزیر امورخارجه فرانسه گفت وعده های اسد فقط بهره برداری از شرایط است و نباید آنها را باور کرد.

رهبر سوریه روز سه شنبه گفت به وعده هایی که برای اصلاحات داده است عمل خواهد کرد و بزودی تاریخی برای برگزاری همه پرسی برای گسترش مشارکت سیاسی تعیین خواهد کرد.

ناوی پیلای کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، جامعه بین المللی را به اقدامی فوری برای حفاظت از شهروندان سوریه فراخواند، و گفت او از «حمله آگاهانه دولت به شهر حمص» به هراس افتاده است. پیلای همچنین گفت زمان آن فرارسیده است که جامعه بین المللی برای حفاظت از غیر نظَامیان ملاحظات سیاسی را کنار بگذارد و وارد عمل شود.

احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز قرار است روز چهارشنبه برای ملاقات با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا وارد واشنگتن شود. کلینتون گفته است امریکا با ملتهای دیگر برای سخت تر کردن تحریمها علیه دولت اسد کار خواهد کرد و آن را از دریافت اسلحه در نبود قطعنامه سازمان ملل متحد محروم خواهد ساخت.

اوغلودر یک مصاحبه تلویزیونی گفت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در یک مکالمه تلفنی با دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه درباره وضعیت سوریه بحث خواهد کرد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت باور کردن جدیدترین وعده های اسد در حالی که نیروهای او به گلوله باران مردم ادامه می دهند دشوار است. دولت اوباما روز دوشنبه به عنوان بخشی از کمپین غرب برای منزوی ساختن اسد و فشار بر او برای متوقف ساختن سرکوب، سفارت خود را در دمشق بست.

سخنگوی کاخ سفید گفت واشنگتن همچنین امکان تحویل کمکهای انساندوستانه به سوری ها را، در همکاری با متحدان ایالات متحده بررسی می کند. قدرتهای غربی و کشورهای عرب بارها گفته اند آنها نمی خواهند در بحران لیبی مداخله نظامی کنند.

XS
SM
MD
LG