لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

روسیه: کاهش نیروی نظامی از سوریه آغاز شده است


روسیه می گوید کاهش نیروهای خود در سوریه را آغاز کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه امروز گفت در راستای تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور دایر بر کاهش نیروهای نظامی در سوریه ، مسکو ناوهواپیمابر و چند ناو دیگر خود را از آب های سوریه خارج می کند.

به گفته رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه، ناوهواپیمابر کوزنتسوف و کشتی های همراه آن، در اولین مرحله از این تصمیم گیری، از منطقه خارج می شوند.

وزیر دفاع روسیه به جزییات کاهش نیروهای نظامی که آقای پوتین هفته قبل تصمیم آن را گرفت، اشاره ای نکرده است.

مسکو حامی اصلی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پس گیری شرق شهر حلب از مخالفان در ماه گذشته نقش کلیدی داشت.

مسکو در پی آن به همراه ترکیه میانجی توافق آتش بس دولت سوریه با مخالفان شد که از هفته گذشته به اجرا گذاشته شد.

با این حال ، آتش بس در سوریه حتی قبل از انفجار اتومبیلی در روز گذشته در شهر ساحلی جبله ، شکننده به نظر می رسید.

مخالفان معتدل می گویند ، نیروهای دولتی به عملیات تهاجمی در نزدیکی دمشق پایتخت ادامه داده اند و حضور خود را در اجلاس مقدماتی مذاکرات صلح که قرار است اواخر این ماه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود ، تعلیق خواهند کرد.

«یان اگلند» رئیس گروه ویژه تامین کمک های نوعدوستانه به سوریه ، ادامه حملات دولت سوریه به دره بردی که موجب کمبود آب آشامیدنی در دمشق و اطراف آن شده است ، در حد جنایت جنگی توصیف کرد.

وی گفت: تخریب و قطع آب ، البته ، جنایت جنگی محسوب می شود زیرا ، شهروندان غیر نظامی از منابع آب استفاده می کنند و اگر آب برای مردم تامین نشود، دچار بیماری های ناشی از فقدان آن می شوند.

در همین حال ، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با آنتونیو گوترس ، دبیرکل جدید سازمان ملل ، در نیویورک ملاقات و گفتگو کرد.

آقای چاوش اوغلو به خبرنگاران گفت ، متاسفانه ، خشونت ها در سوریه ادامه دارد. او گفت ترکیه تضمین کننده آتش بس در سوریه است که از سوی دو طرف ، هم رژیم و هم مخالفان آن ، امضا شده است.

آقای چاوش اغلو هشدار داد ، گروه هایی از طرف رژیم سوریه آتش بس را نقض می کنند. اما در تلاش برای یافتن راه حل سیاسی در سوریه ، چاره ای جز مذاکرات در آستانه و پس از آن در ژنو وجود ندارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG