لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در سازمان ملل، غرب را «امپراتوری دروغ» خواند


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد غرب را «امپراتوری دروغ» خواند و گسترش نظامی ناتو در آسیا و اقیانوسیه را عامل اصلی تنش جدید در این منطقه دانست.

لاوروف که به‌عنوان جانشین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در این نشست حضور داشت، در سخنرانی خود، ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا را به «تزویر و دورویی» متهم کرد.

او گفت: «ایالات‌ متحده و متحدانش در حرف متعهد می‌شوند و قول می‌دهند، اما در عمل به هیچ‌کدام از آن‌ها عمل نمی‌کنند.»

لاوروف همچنین اتحادیه اروپا را به بی‌ثبات‌سازی منطقه قفقاز جنوبی متهم کرد و گفت: «اتحادیه اروپا به جای کمک به برقراری صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، آتش اختلافات در این منطقه را شعله‌ور می‌کند.»

او در بخش دیگری از سخنرانی خود، ایالات‌متحده و هم‌پیمانان آن را متهم کرد که حاضر نیستند «نظم جدید جهانی و چندقطبی شدن آن» را بپذیرند.

لاوروف گفت: «ایالات‌متحده و هم‌پیمانان غربی به دامن زدن به درگیری‌هایی ادامه می‌دهند که بشریت را به‌طور مصنوعی به بلوک‌های متخاصم تقسیم و دستیابی به اهداف کلی را با مشکل مواجه می‌کند.»

این سخنان لاوروف در حالی است که فرماندهان اوکراینی می‌گویند تسلیحات سنگین تامین‌شده توسط غرب در نبرد شدید در حومه باخموت، که در اردیبهشت به تصرف روسیه درآمد، تلفات قابل توجهی را به خطوط دشمن وارد کرده است.

به گفته فرمانده یگان توپخانه اوکراین، نیروهای مسلح اوکراین به سامانه‌های توپخانه‌ای سنگین ساخت ایالات متحده و نیز لهستان «بسیار متکی» هستند.

ازسوی دیگر، جو بایدن در دیدار با زلنسکی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به او اطمینان داد که با وجود مخالفت برخی قانون‌گذاران جمهوری‌خواه، با ارسال میلیاردها دلار کمک بیشتر، حمایت گسترده ایالات متحده از جنگ اوکراین برای عقب‌راندن مهاجمان روسیه را ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG