لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

فرمان اجرایی پوتین برای به رسمیت شناختن اسناد مقامات جدایی‌طلب اوکراین شرقی


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه فرمانی اجرایی صادر کرده که بنا به آن روسیه باید روادید و دیگر اسناد صادر شده توسط مقامات جدایی‌طلب اوکراین شرقی را به رسمیت بشناسد.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، امضای این فرمان اجرایی توسط ولادیمیر پوتین که روز شنبه ۳۰ بهمن ماه از سوی کاخ کرملین اعلام شد، با انتقادات شدید از سوی مقامات اوکراین روبرو شده است.

اولکساندر تورچینوف، رئیس شورای امنیت ملی اوکراین، در واکنش به فرمان اجرایی ولادیمیر پوتین گفت «چنین فرمانی به معنی این است که روسیه این مقامات شورشی را به رسمیت شناخته و توافق مینسک را ترک کرده است.»

توافق مینسک شامل آتش‌بسی دو ساله میان دولت اوکراین و جدایی‌طلبان اوکراین شرقی مورد حمایت روسیه می شود تا هر دو طرف بتوانند بواسطه مذاکرات به جنگ پایان دهند.

در همین حال، ولادیمیر جباروف، یک قانونگذار روس، می گوید طرح جدید امضا شده از سوی آقای پوتین، مشروعیت مقامات شورشی در اوکراین شرقی را به رسمیت نمی شناسد.

بنا به خبرگزاری اسوشیتدپرس، از زمان آغاز جنگ در اوکراین شرقی در ماه آوریل سال ۲۰۱۴، تا کنون بیش از ۹۸۰۰ نفر جان خود را در این درگیری ها از دست داده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG