لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

صدر اعظم آلمان برای گفت‌وگو با پوتین اواسط اردیبهشت به روسیه می‌رود


آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین پس از آغاز بحران در شرق اوکراین، چند بار در حاشیه نشست‌های بین المللی مختلف دیدار کرده‌اند.
آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین پس از آغاز بحران در شرق اوکراین، چند بار در حاشیه نشست‌های بین المللی مختلف دیدار کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قرار است اواسط اردیبهشت ماه در سفری به مسکو با او دیدار و گفت‌وگو کند. این نخستین دیدار مستقیم دو رهبر پس از بروز تنش میان مسکو و کشورهای اروپایی بر سر الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ خواهد بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با ذکر این مقدمه، نوشت در حال حاضر چشم انداز فوری از احتمال لغو تحریم‌های اروپا علیه روسیه به دلیل نقش آن کشور در بحران اوکراین به چشم نمی‌خورد، اما سفر بالاترین مقام اجرایی این قدرتمندترین اقتصاد اتحادیه اروپا به روسیه را می‌توان نشانه‌ای از تمایل برلین به نزدیک شدن به مسکو تلقی کرد.

رئیس جمهوری روسیه در دیدار با هورست زیهوفر نخست وزیر ایالت باواریای آلمان که به مسکو سفر کرده است، با بیان این که بهترین آرزوهای مرا به صدر اعظم ابلاغ نمایید، گفت «ما منتظرم دیدار او در روز دوم ماه مه (دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۶) هستیم.» آقای زیهوفر نیز سفر خانم مرکل در تاریخ مذکور را تایید کرده است.

دستور کار این سفر هنوز به اطلاع عمومی نرسیده است؛ اما به نوشته رویترز، محورهای عمده گفت‌وگوهای دو طرف احتمالا بحران در شرق اوکراین، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، روابط تجاری دوجانبه و نگرانی‌های برلین از احتمال تلاش مسکو برای دخالت در انتخابات پارلمانی ۲۴ سپتامبر (دوم مهر ماه) آلمان خواهد بود.

آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین پس از آغاز بحران در شرق اوکراین، چند بار در حاشیه نشست‌های بین المللی مختلف دیدار کرده‌اند. اما دیدار دوجانبه بهار آینده، برای نخستین بار پس از بروز تنش‌‌ها صورت می‌گیرد. از نظر دیپلماتیک، چنین سفر برنامه‌ریزی شده‌ای برای گفت‌وگوهای دوجانبه از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG