لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

آزادی يک زندانی گروه «پوسی رايوت» در روسیه


دادگاهی در مسکو رای به آزادی يک عضو گروه پانک «پوسی رايوت» داد، ولی حکم زندان دو عضو ديگر را تأييد کرد.

دادگاه تجديد نظر اين گروه روز چهارشنبه برگزار شد، و متهمان با سياسی خواندن اقدام خود در کليسای جامع مسکو، گفته دادستان داير بر اهانت به مذهب و برانگيختن نفرت دينی را رد کردند و خواهان تبرئه خود شدند.

قاضی دادگاهی در مسکو با صدور حکم حبس تعليقی برای «يکاترينا ساموتسِويچ» ٣٠ ساله، گفت: او پيش از آنکه بتواند همراه با دو عضو ديگر گروه به اجرای برنامه بپردازد، توسط نگهبانان کليسای جامع اين شهر بيرون انداخته شده بود.

اما قضات اين دادگاه تجديدنظر حکم دو سال زندان «ماريا آليوخينای» ٢۴ ساله و «نادژدا توليکونيکووای» ٢٢ ساله را تأييد کردند.

هر سه عضو گروه «پوسی رايوت» دو ماه پيش به اتهام انجام اعمالی با انگيزه نفرت مذهبی به زندان محکوم شده بودند و از زمان دستگيری در بازداشت هستند.

اين سه نفر زمانی دستگير شدند که با اجرای برنامه ای شبيه به اجرای کنسرت در محراب مهمترين کليسای ارتدوکس روسيه، از مادر عيسی مسيح خواسته بودند تا آنها را از دست ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه خلاص کند.

ولی آنها روز چهارشنبه با خواندن بيانيه ای در دادگاه تجديدنظر، هدف کارشان را سياسی خواندند و نه حمله به يک دين.

يکاترينا ساموتسويچ، عضو گروه «پوسی رايوت» گفت: اگر ما ناخواسته با عمل خود، باور هر کدام از مؤمنان را جريحه دار کرديم، عذرخواهی می کنيم. ولی هدف اين کار سياسی بود، نه مذهبی. ما در کارهای قبلي خود هم، مثل اين يکی، عليه قدرت بيش از اندازه رييس جمهور فعلی، و در برابر کليسا به عنوان نهادی که با مقامهای دولتی ادغام شده، اعتراض کرديم.

دميتری مدودف نخست وزير روسيه گفته است که مجازات اعضای گروه پوسی رايوت بسيار سختگيرانه بوده؛ اما، ولاديمير پوتين، رييس جمهوری آن کشور به تازگی حکم دادگاه را درست خوانده بود.
XS
SM
MD
LG