لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

نتایج اولیه انتخاب پارلمانی روسیه: حزب حاکم جلو است، اخبار تخلف شنیده می شود


انتخابات پارلمانی روسیه
انتخابات پارلمانی روسیه

مردم روسیه روز یکشنبه، ۲۸ شهریور، برای شرکت در انتخابات پارلمانی کشور به پای صندوق های رأی رفتند.

نتایج اولیه در روز یکشنبه حاکی از پیروزی نسبی حزب حاکم روسیه در انتخابات پارلمانی است. این در حالی است که به گزارش نیویورک تایمز اخباری حاکی از تخلف مشهود شنیده شده و در دو شهر بزرگ سوریه احساسات ضدپوتین قوی است.

نیویورک تایمز می گوید با شمارش بیش از ده درصد آرا، حزب روسیه متحد ۴۶ درصد آرا را کسب کرد و در فاصله چشمگیری جلوتر از رقبا است.

خبرگزاری رویترز پیشتر گفته بود که انتظار می رود حزب حاکم روسیه و احزابی که گاه در نقش مخالف در پارلمان ظاهر می شوند، کرسی های خود در مجلس یا "دوما" را حفظ کرده و احتمالا افزایش دهند.

دومای روسیه چهار صد و پنجاه کرسی دارد و هم اکنون حزب حاکم "روسیه متحد" بیش از ۲۳۰ کرسی آن را به خود اختصاص داده است.

بر خلاف دو رای گیری پارلمانی در گذشته، در این انتخابات نام تنها نیمی از نامزدها در فهرست سراسری و ملی گنجانده شده بود، و بیش از دویست کاندیدای دیگر بر اساس فهرست های استانی و محلی در مبارزات انتخاباتی شرکت کرده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، با وجود تحریم های بین المللی علیه مسکو که به دلیل تجاوز روسیه به اوکراین و انضمام شبه جزیره کریمه اعمال شده اند، انتظار می رود حزب حاکم روسیه در این رای گیری کرسی های بیشتری را به خود اختصاص دهد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا از تقریبا شش هفته پیش ۵۰۰ ناظر انتخاباتی به سراسر روسیه اعزام کرده است تا تمام جوانب آخرین رای گیری پارلمانی در آن کشور را زیر نظر داشته باشند.

با وجود اینکه دو سال تا انتخابات ریاست جمهوری روسیه باقی مانده، کارشناسان می گویند انتخابات پارلمانی امسال آزمونی خواهد بود برای تعیین محبوبیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و حزب حاکم این کشور.

ملوانان ناوگان نیروی دریایی روسیه مستقر در دریای سیاه ، برای شرکت در انتخابات پارلمانی روسیه روز شنبه در شهر سِواستوپول در شبه جزیره کریمه رای می دهند.

روس های مقیم استونیا نیز امروز برای شرکت در انتخابات پارلمانی روسیه در صف هائی طولانی در پنج حوزه رای گیری در آن کشور رای دادند. نزدیک به ۲۵درصد جمعیت استونیا را روس تباران تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG