لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

مخالف اصلی پوتین رسما از شرکت در انتخابات محروم شد


مقامات انتخابات روسیه رسما «الکسی ناوالنی» را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم کردند.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه روز سه شنبه پنجم دیماه با رای اکثریت اعلام کرد بزرگترین مخالف پوتین واجد شرایط شرکت در انتخابات نیست.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرده آقای «ناوالنی» به دلیل محکومیت قضایی قادر به کاندیداتوری در انتخابات نیست، محکومیتی که بسیاری آن را غیرواقعی می دانند. ناوالنی در صورت لغو محکومیت و یا عفو می توانست در انتخابات شرکت کند.

پس از این رای، ناوالنی در پیامی ویدئویی از هوادارانش خواست انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کنند. کرملین اما اعلام کرده بایکوت کردن انتخابات می تواند خلاف قانون باشد. کرملین اعلام کرده مقامات انتخابات روسیه باید درخواست ناوالنی مبنی بر بایکوت کردن انتخابات را مورد بررسی قرار دهند. طبق قوانین روسیه بایکوت کردن انتخابات ممنوع نیست اما سال گذشته دولت این کشور چندین وبسایت را به دلیل درخواست بایکوت انتخابات مسدود کرد.

او در این پیام گفت: «روندی که قرار است در آن شرکت کنیم انتخابات نیست. تنها پوتین و کاندیداهایی که او انتخاب کرده قادر به شرکت در انتخابات هستند.»

این در حالی است که روز یکشنبه سوم دیماه ۸۰۰ نفر از طرفداران «ناوالنی» در یک چادر بزرگ در مسکو گرد هم آمدند تا مراسم رسمی تائید او را انجام دهند.

متحدان ناوالنی اعلام کرده اند چندین سالن بزرگ شهر مسکو از برگزاری این مراسم سر باز زده اند.

براساس قانون انتخابات روسیه، نامزدها باید حمایت مردمی کافی برای نامزدی را داشته باشند و به مسئولان برگزاری انتخابات ثابت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG