لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

احتمال شکنجه مظنون به قتل سیاستمدار منتقد روسیه


تصویر فردی که مظنون به قتل بوریس نمتسوف معرفی شده است
تصویر فردی که مظنون به قتل بوریس نمتسوف معرفی شده است

گزارش‌هایی به نقل از یک فعال حقوق بشر در مسکو منتشر شده است مبنی بر این که در بدن مردی که به مشارکت در قتل سیاستمدار اوپوزیسیون روسیه مظنون است، علائم شکنجه دیده شده و وی ناچار به اعتراف به تیراندازی شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اتهام را آندره بابوشکین عضو کمیسیون حقوق بشر روسیه، روز چهارشنبه مطرح کرده است.

این اتهام هنوز از سوی کسی تائید یا تکذیب نشده است، اما تحلیلگران گفتند او با چنین اقدامی ممکن است مرتکب قانون شکنی شده باشد.

آندره بابوشکین به آسوشیتدپرس گفت روز سه شنبه از بازداشتگاهی که زائور دادایف متهم به قتل نمتسوف، در آنجا زندانی است، دیدن کرده است. به گفته او خراش‌ها و علائمی از شکنجه روی بدنش دیده می‌شد، و به نقل از متهم گفت او را بعدا به کمیته تحقیق بردند و مجبورش کردند که اعتراف کند.

در ارتباط با قتل بوریس نمتسوف در روز ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ماه)، تاکنون پنج نفر بازداشت شده‌اند. به گفته یک قاضی، دادایف تنها کسی است که به قتل اعتراف کرده است، هر چند او در دادگاه خود را بی گناه دانست.

کمیسیسونی که آندره بابوشکین به آن تعلق دارد، یک نهاد مشورتی غیررسمی برای رئیس جمهوری است و زیر نظر کرملین کار می‌کند، با این حال بسیای از اعضای آن به فعالیت در امور حقوق بشر در روسیه مظنون هستند.

کمیته تحقیق روسیه در بیانیه‌ای گفت بابوشکین و خبرنگاری که همراهش بود اجازه یافتند از سلول دادایف فقط برای آگاهی ازشرایطی که او در آن بسر می‌برد دیدن کنند، اما آنها با انتشار جزئیات قانون شکنی کردند.

XS
SM
MD
LG