لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

مراسم خاکسپاری و آخرین وداع با بوریس نمتسوف در مسکو برگزار شد


مراسم آخرین وداع و خاکسپاری رهبر مخالفان روسیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

صدها نفر به جنازه بوریس نمتسوف در مسکو ادای احترام کردند. در آخرین وداع با بوریس نمتسوف، مهمترین رهبر مخالفان دولت کنونی روسیه، روز سه‌شنبه سوم فوریه صدها نفر در هوای سرد مسکو صف کشیدند.

این سیاستمدار ۵۵ ساله که از رهبران مخالفان در روسیه بود، جمعه گذشته، در نزدیکی کاخ کرملین در پایتخت روسیه به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شد. بسیاری آقای نمتسوف را فعال‌ترین و محبوب‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین می‌دانند و معتقدند، کشته شدنش هزنیه سیاسی زیادی برای رئیس جمهوری روسیه خواهد داشت.

از جمله شرکت کنندگان در مراسم روز سه‌شنبه آرکدی دوورکوویچ معاون نخست وزیر روسیه، جان تفت سفیر آمریکا و جان میجر نخست وزیر سابق بریتانیا بودند. جان میجر معتقد است، آقای نمتسوف خصوصیاتی داشت که او را از بسیاری از دولتمردان روسیه متمایز کرده بود.

نخست وزیر سابق بریتانیا درباره نمتسوف گفت: «او به حاکمیت قانون و آزادی بیان اعتقاد داشت و در یک کلام، از آزادی حمایت می‌کرد. او مخالف تجاوز، سرکوب و فساد بود.»

بوریس نمتسوف که تقریبا یک دهه پیش معاون نخست وزیر روسیه بود، بر اثر چهار گلوله که از پشت به او اصابت کرد، در جا کشته شد؛ دوست دخترش که در آن زمان با او بود، تنها شاهد عینی این جنایت است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با انتشار بیانیه‌ای، کشته شدن بوریس نمتسوف را محکوم کرد و بلافاصله کمیته‌ای را مامور تحقیق در مورد این حادثه کرد.

اما آشنایان و حامیان مقتول می‌گویند، آقای نمتسوف، قربانی فضا یا جوی ترس آلود در روسیه شده است که هر مخالفتی با آقای پوتین را به اشکال مختلف سرکوب می‌کند.

XS
SM
MD
LG