لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

به رغم انتقاد آمریکا و متحدان پوتین می گوید ناوهای روسی در مدیترانه می مانند


جلسه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با فرماندهان ارشد نظامی آن کشور در شهر سوچی - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
جلسه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با فرماندهان ارشد نظامی آن کشور در شهر سوچی - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه اعلام کرد ناوهای روسی و موشک اندازها در دریای مدیترانه در آماه باش دائم هستند تا با هر نوع تهدید تروریستی در سوریه مقابله کنند.

خبرگزاری رویترز که این خبر را نقل کرده است می افزاید، از زمان حضور فعالانه نظامی روسیه در سوریه که بر فروکش کردن زبانه های آتش جنگ داخلی شش ساله تاثیرگذار بوده است، روسیه مدام بر حضور نظامی خود در این دریا افزوده است.

پوتین که در شهر بندری سوچی در اجتماع فرماندهان بلندپایه نظامی سخن می گفت افزود که تا زمان وجود تهدیدهای تروریستی اینجا خواهیم ماند.

روسیه از پیش یک پایگاه دائمی نظامی در بندر سوری طرطوس و یک فرودگاه و پایگاه هوایی نظامی در حمیمیم داشته است.

مسکو ماه پیش تهدید کرده بود در مقابله با حمله های هوایی اسرائیل به مواضعی در سوریه، دفاع ضدهوایی سوریه را به موشک اس-۳۰۰ مجهز خواهد کرد، اما به نظر می رسد در پی دیدار هفته پیش با بنیامین نتانیاهو نظر آقای پوتین عوض شده و گفته است به نظر نمی رسد سوریه به چنان موشکهایی نیاز داشته باشد.

روسیه در مقابله با مخالفان بشار اسد در سوریه مواضع این گروه ها را از زیردریایی های موشک انداز با موشک ها ی «کالیبر» هدف قرار داده بود.

پوتین می گوید تنها ناوگان مجهز به موشک های کالیبر در دریای مدیترانه حضور دائمی خواهند داشت. حضور زیردریایی ها دائمی نیست.

ایالات متحده و متحدان آن از روسیه، به دلیل حمایت از رژیم بشار اسد، انتقاد کرده و مسکو را به ویژه مسئول حملات شیمیایی و مرگ غیرنظامیان در سوریه می دانند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه اواخر فروردین یک رشته حملات موشکی را علیه تاسیسات شیمیایی دولت سوریه انجام دادند، که به گفته نماینده آمریکا در سازمان ملل، حامل پیامی روشن به روسیه و همچنین ایران بود.

روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه، به همراه متحد خود ایران، از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده و هر دو کشور در سوریه حضور مستقیم نظامی دارند. آمریکا و همپیمانان آن از مخالفان میانه رو اسد حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG