لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

تصویب نخست وزیری دمیتری مدودیف در دومای روسیه


مجلس نمایندگان روسیه – دوما - دمیتری مدودیف، رییس جمهوری سابق را بعنوان نخست وزیر تصویب کرد.

قانون گذاران روز سه شنبه با ۲۹۹ رای موافق و ۱۴۴ مخالف مدودیف را، که ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری جدید منصوب کرد، تایید کردند. پوتین تا روز دوشنبه برای چهار سال بعنوان نخست وزیر خدمت کرده بود.

این معاوضه بسیاری از روس ها را خشمگین ساخته و اعتراض هایی را علیه استیلای دو مرد پرقدرت موجب شده است.

پیش از آغاز بحث در دوما، پلیس تمام اعتراض های شبانه در پارکی در نزدیکی کرملین را برهم زد و چندین نفر را بازداشت کرد.آلکسی ناوالنی، بلاگر معروف مخالف و سرگئی اودالستوف، هماهنگ کننده جنبش جبهه چپگرا از آن جمله هستند.

آنها که بدلیل سازمان دادن گردهمایی ها، تظاهرات و راه پیمایی ها به نقض مقررات متهم بودند، آزاد شدند، اما باید روز ۱۱ مه خود را به دادگاهی معرفی کنند. همچنین هرکدام باید جریمه ای حدود ۳۰ دلار پرداخت کنند.

پوتین روز ۴ مارس با ۶۴ درصد آرا برای سومین بار بریاست جمهوری انتخاب شد. او از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ رییس جمهوری بود، اما محدودیت زمانی مانع از آن بود که برای سومین دور پیایی این مقام را بر عهده بگیرد. سپس مدودیف، رییس جمهور جدید او را به نخست وزیری برگزید.

یک اصلاحیه قانون اساسی دوره ریاست جمهوری را به دو دوره پیاپی ۶ ساله تمدید کرده است، معنای آن این است که پوتین می تواند تا ۲۰۲۴ در قدرت بماند، چشم اندازی که بسیاری از روس ها را نگران می کند.

XS
SM
MD
LG