لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

ولادیمیر پوتین برای سومین بار، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد


ولادیمیر پوتین برای سومین بار، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد
ولادیمیر پوتین برای سومین بار، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، روز دوشنبه سوگند یاد کرد تا برای سومین دوره، ریاست جمهوری روسیه را برعهده بگیرد.

آقای پوتین طی مراسم باشکوهی که در کاخ کرملین و با حضور حدود ۲۰۰۰ نفر برگزار شد، دست خود را بر نسخه ای از قانون اساسی روسیه گذاشت و سوگند خورد تا «از حقوق و آزادی مردم روسیه حفاظت کند».

پیشاپیش برگزاری مراسم سوگند آقای پوتین، پلیس تمهیدات امنیتی را در مسکو تشدید کرد. صدها تن از مردم روسیه در حالی که روبان های سفید در دست داشتند در مسکو در اعتراض به ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین تظاهرات کردند. حمل روبان سفید به نماد جنبش مخالفت با پوتین تبدیل شده است.

ولادیمیر پوتین از سال ۲۰۰۸ تاکنون، سمت نخست وزیری روسیه را برعهده داشت. او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۱ اسفند (۴ مارس) پیروز شد. اپوزیسیون پیروزی او در انتخابات را دروغین می داند و می گوید در انتخابات تقلب شده است.

رهبران جهان با در نظرگرفتن ملاحظاتی پیروزی ولادیمیر پوتین را پذیرفتند و ناظران بین المللی گفتند که انتخابات در جهت پیروزی و به نفع او سوق داده شد.

ولادیمیر پوتین فورا دمیتری مدودیف را به عنوان نخست وزیر کشور معرفی کرد. مدودیف پیش از این ریاست جمهوری روسیه را برعهده داشت. پارلمان روسیه روز سه شنبه به این نامزدی رای می دهد.

پلیس ضدشورش روسیه، روز یکشنبه با تظاهرکنندگانی که علیه پوتین شعار می دادند درگیر شدند و با باتوم آنان را کتک زدند. شمار تظاهرکنندگان تا ۲۰ هزار نفر تخمین زده شد.

XS
SM
MD
LG