لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی: روسیه «بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی» در ایران است


دیدار علی خامنه‌ای، رهبر ایران، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در تهران. ١٩ ژوئیه ٢٠٢٢
دیدار علی خامنه‌ای، رهبر ایران، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در تهران. ١٩ ژوئیه ٢٠٢٢

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی می‌گوید روسیه طی سال گذشته به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در اقتصاد ایران تبدیل شده است.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگویی با فایننشال تایمز که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت که روسیه طی سال مالی گذشته بیش از ۲.۷ میلیارد دلار در بخش‌های صنعت، معدن، و حمل و نقل ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

او افزود: «روسیه و چین دو شریک اقتصادی عمده ما هستند و ایران از طریق اجرای توافق‌های راهبردی روابط با آنها را گسترش خواهد داد.»

ایالات متحده و اروپا به دلیل همکاری‌های فزاینده ایران با روسیه، چندین بسته تحریمی را علیه مقامات و نهادهای فعال جمهوری اسلامی در این زمینه وضع کرده‌اند.

خاندوزی در ادامه گفت جمهوری اسلامی با روسیه، چین، و ترکیه درباره سازوکارهایی همچون موافقتنامه‌های مالی دوطرفه یا تهاتر تجارت‌محور گفت‌وگوهایی داشته است.

اما با توجه به این که اقتصادهای کالامحور ایران و روسیه محصولات مشابهی تولید می‌کنند، تحلیلگران درباره موفقیت این رویکرد تردید دارند.

  • سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

طبق داده‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی، پس از روسیه که ۲.۷۶ میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کرده است، افغانستان با ۲۵۶ میلیون دلار، عراق با ٢٢٣ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ١٧٧ میلیون دلار، و چین با ١٣١ میلیون دلار قرار دارند.

به این ترتیب دو سوم کل سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اقتصاد ایران را روسیه انجام شده است.

دولت ابراهیم رئیسی در تلاش برای مقابله با آمریکا و کشورهای غربی، اقدام به گسترش روابط با روسیه و چین کرده است. این در حالی است که تداوم سقوط آزاد ارزش پول ملی، تورم افسارگسیخته، و تجمعات صنفی و طبقاتی در شهرهای مختلف ایران حاکی از تعمیق بحران اقتصادی ایران در دوره ریاست جمهوری رئیسی است.

این مطلب با استفاده از گزارش فایننشال تایمز تهیه شده است

XS
SM
MD
LG