لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

روسیه از "توافق اصولی" نتانیاهو و عباس برای دیدار در مسکو خبر داد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (راست) و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در محل وزارت خارجه آمریکا - سپتامبر ۲۰۱۰
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (راست) و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در محل وزارت خارجه آمریکا - سپتامبر ۲۰۱۰

وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه از "توافق اصولی" نخست وزیر اسرائیل و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برای ملاقات با یکدیگر در مسکو خبر داد؛ اقدامی که برای ازسرگیری مذاکرات صلح خاور میانه، پس از حدود دو سال وقفه، صورت می‌گیرد و واشنگتن نیز از آن استقبال کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از مسکو، ضمن اعلام این خبر، نوشت که با این حال به دلیل شکاف عمیقی که بین بنیامین نتانیاهو و محمود عباس وجود دارد، مشخص نیست این دیدار آیا قطعا برگزار خواهد شد، یا اگر هم قطعی شود در چه تاریخی انجام می‌شود و نتایج احتمالی آن چه خواهد بود.

به رغم تلاش‌های گسترده وزیر خارجه آمریکا، گفت‌وگوهای اسرائیل و فلسطینی‌ها در تابستان ۱۳۹۳ به دنبال وقوع جنگ بین ارتش اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه، متوقف شد و از آن زمان تا کنون برخی کشورها، از جمله فرانسه و روسیه، در کنار آمریکا در تلاش برای از سرگیری آن بوده‌اند.

تلاش‌های روسیه برای احیای مذاکرات اسرائیل و فلسطینی‌ها، در حالی صورت می‌گیرد که آن کشور پس از سال‌ها دوری جستن از داشتن نقشی فعال در منطقه، تصمیم گرفته بار دیگر حضور خود در صحنه دیپلماسی خاور میانه را پررنگ‌تر کند و عمده‌ترین نمونه این تلاش‌ها هم دخالت نظامی در سوریه است.

با وجود آن که واشنگتن درباره اهداف مسکو در سوریه ابراز تردید کرده و می‌گوید ارتش روسیه بیش از آن که به مواضع داعش حمله کند مخالفان بشار اسد را هدف می‌گیرد، اما به گزارش آسوشیتدپرس از تلاش مسکو برای احیای مذاکرات خاور میانه استقبال و از هرگونه اقدامی در این راستا حمایت کرده است.

توافق اصولی رهبران اسرائیلی و فلسطینی برای دیدار و گفت‌وگو در مسکو دو روز پس از آن اعلام می‌شود که محمود عباس گفته بود ملاقات برنامه ریزی شده او و بنیامین نتانیاهو در روسیه به درخواست طرف اسرائیلی به تعویق افتاده است.

XS
SM
MD
LG