لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

تصمیم روسیه برای کاهش تعرفه واردات سبزی و میوه جات از ایران


عکس تزئینی
عکس تزئینی

روسیه می‌گوید ممکن است تعرفه های گمرگی واردات سبزی و میوه جات از ایران را کاهش خواهد داد، یا حتی کاملا بر خواهد داشت. همزمان یک مقام ایرانی از حذف تعرفه‌های صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه در آینده نزدیک خبر داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از عنایت‌الله بیابانی قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز نوشت، با توجه به تیره شدن روابط مسکو با اروپا و اخیرا با ترکیه، ایران می‌تواند از این فرصت برای افزایش صادرات مرکبات به روسیه استفاده کند.

به گفته او، تعرفه‌های گمرکی برای ورود محصولات کشاورزی ایران به روسیه در شرف حذف شدن است.

از سوی دیگر وزارت اقتصاد روسیه به نقل از الکسی یولی یوکایف، وزیر اقتصاد آن کشور، نوشت که روسیه ممکن است تعرفه های گمرکی واردات سبزی و میوه جات از ایران را کاهش دهد یا حتی کاملا حذف کند.

روزنامه شرق به نقل از ولی‌الله افخمی راد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نوشت، گسترش روابط تجاری با روسیه با جدیت تمام دنبال می‌شود، و به زودی فهرستی از اقلام صادراتی به روسیه تهیه خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به روسیه در سال ۱۳۹۳ گفت بالاترین اقلام صادراتی ایران به روسیه در سال گذشته خیار و خیارترشی به ارزش ۳۰ میلیون دلار، مکمل‌های دارویی به ارزش ۲۹ میلیون دلار، سیمان سفید ۲۶ میلیون دلار، پسته حدود ۱۹ میلیون دلار و انواع سبزیجات به ارزش ۱۵ میلیون دلار بودند.

آقای افخمی راد ضمن ابراز نارضایتی از حجم کنونی مبادلات تجاری میان دو کشور ابراز نارضایتی کرد، اما گفت امیدوار است با لغو تعرفه های گمرکی، حجم مبادلات تجاری ایران با روسیه افزایش یابد.

بنا بر اعلام وزارت اقتصاد روسیه، از ماه ژانویه ۲۰۱۵ (اواسط دی ماه ۱۳۹۳) تا آخر اکتبر (اواسط آبان ماه ۱۳۹۴) بیش از ۲۳ درصد از حجم مبادلات تجاری بین دو کشور کاسته شده است.

XS
SM
MD
LG