لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

تظاهرات ملی گرايان روسيه عليه مهاجران غيرقانونی


ملی گرايان روسيه از مخالفان سرسخت حضور مهاجران غيرقانونی در روسيه، در خيابان های مسکو دست به تظاهرات زده خواهان اخراج مهاجران غيرقانونی شدند. اکثر مهاجران شهروندان جمهوريهای سابق اتحاد شوروی اند که با دستمزدهای اندکی در بخش های ساختمانی سرگرم کارند اما ملی گرايان و احزاب تندرو روس مهاجران را عامل افزايش شمار بيکاران روسيه می دانند.

مردم روسيه اين روزها در تعطيلات جشن های وحدت ملی روسيه اند، اما ملی گرايان و اعضای احزاب تندرو راستگرای اين کشور در خيابان های مسکو گردآمدند و به افزايش حضور مهاجران غيرقانونی اعتراض کردند. معترضان با شعار «روسيه برای روسها» و «مسکو برای مسکويی ها» در خيابانهای اصلی شهر دست به راهپيمايی زدند.

تظاهرکنندگان خواهان تغيير مقررات ويزا برای مهاجران جمهوريهای آسيای مرکزی به روسيه شده و دولت را به مماشات در برابر موج فزاينده مهاجران و پيامدهای ناشی از آن متهم کردند.

اين بزرگترين اعتراضات خيابانی مخالفان پوتين طی ۱٢ سال اخير برآورد شده است. ولاديمير يکی از سازماندهندگان اعتراضات با انتقاد از سکوت دولتمردان می گويد آنان زمانی به حرف ما گوش می دهند که ما به خيابان ها بياييم. متاسفانه ساختار دمکراتيک جامعه ويرانه ای بيش نيست. کميسيون مرکزی انتخابات همدست متقلب هايی همچون رييس جمهوری، و مجلس است.

بيشتر مهاجران که از جمهوريهای پيشين شوروی سابق در آسيای مرکزی می آيند، در حومه شهرهای بزرگ و در محله های فقيرنشين شهرها در بخش های ساختمانی مشغولند اما ملی گرايان روس می گويند آنها يک شبکه قوی موادمخدر برقرار کرده اند.

ولاديمير می افزايد: انتظار ما اين است که موج مهاجرت از آسيای مرکزی متوقف شود بايد مقررات ويزا برای مهاجران آسيای مرکزی برقرار شود اين ها به انتقال هرويين و ديگر موادمخدر از افغانستان و تاجيکستان اقدام می کنند.

ايگور يکی ديگر از سازماندهندگان می گويد روسيه بشدت از حضور اين مهاجران آسيب ديده است. آنها بازار کار را از روس ها گرفته اند.

آندره يکی از تظاهرکنندگان می گويد: حتا ليبرالها که از مهاجران دفاع می کردند ديگر کمتر از آنان حمايت می کنند. مردم روس به اصول انسانی پايبندند اما دچار محدوديت هايی هم هستند.

سازماندهندگان می گويند نزديک به بيست هزار نفر در اين تظاهرات شرکت کرده بودند اما پليس مسکو رقم معترضان را حدود شش هزار نفر تخمين زد. پليس در جريان اين تظاهرات ٢۵ تن از معترضان را بازداشت کرد. پليس برای جلوگيری از هرگونه درگيری و خشونت در خيابانهای اطراف تظاهرات مقررات منع رفت و آمد برقرار کرده بود.
XS
SM
MD
LG