لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

روسیه از فعالان صلح سبز رفع اتهام کرد


بنا به اعلام «صلح سبز»، روسیه روز چهارشنبه رسماً از اتهامات جزایی علیه فعالان صلح سبز صرف نظر کرد. روسیه ٣٠ فعال گروه صلح سبز را که به عملیات حفاری نفت در مناطق قطبی این کشور اعتراض کرده بودند را بازداشت کرده بود. انتظار می رود به زودی از همه این فعالان رفع اتهام شود.

گروه هوادار محیط زیست «صلح سبز» روز چهارشنبه ٢٥ دسامبر اعلام کرد از ١٩ فعال این گروه رفع اتهام شده است. همه این افراد هنوز به قید وثیقه در روسیه به سر می برند. به نظر می رسد رفع اتهام از این افراد در پی صدور حکم عفو کاخ کرملین مطرح شده باشد.

این فعالان هم اکنون آزاد هستند و می توانند پس از اخذ روادید خروج روسیه را ترک کنند و به خانواده هایشان بپیوندند.

برخورد روسیه با فعالان صلح سبز که حدود دو ماه بازداشت شدند و به اتهاماتی همچون خرابکاری و چاقوکشی متهم شده بودند، انتقادهای شدید کشورهای غربی و چهره های سرشناس بین المللی را به خود جلب کرده بود.

منتقدان کرملین می گویند تصمیم روسیه برای عفو این فعالان به هدف بهبود وجهه مسکو پیشاپیش رقابت های المپیک سوچی انجام شده است تا یکی از مسائل آزاردهنده مناسبات این کشور با جهان از میان برداشته شود.

پیتر ویلکاکس، ناخدای کشتی «خورشید قطب» است که حامل فعالان «صلح سبز» معترض بود. وی با انتشار بیانیه ای گفته است «امروز روزی است که ما از سه ماه پیش و از زمانی که کماندوهای مسلح وارد کشتی شدند، در انتظار آن بودیم».
او افزوده است «من از اعلام خبر رفع اتهامات خشنودم اما ما از ابتدا نباید متهم می شدیم».

پرزیدنت ولادیمیر پوتین گفته است واکنش روسیه به اعتراض فعالان «صلح سبز» باید درس آموزنده ای برای دیگران باشد و مسکو قدم های راسخی برای محافظت از مداخله در برابر روند توسعه روسیه در منطقه برخواهد داشت.

روسیه می گوید این فعالان به هنگام اقدام اعتراضی در پلاتفورم گازپروم پریرازلومنایا، شرکت تحت کنترل دولت مسکو در دریای پچورا، جان دیگران را به خطر انداختند. عملیات حفاری این شرکت یکی از عوامل کلیدی طرح روسیه برای توسعه فعالیت های مسکو در منطقه قطب شمال محسوب می شود.

«صلح سبز» اعلام کرده است ورود مقامات روسیه به کشتی این گروه اقدامی غیرقانونی بوده است. این گروه هوادار محیط زیست گفته است فعالان آن صرفاً یک اعتراض مسالمت آمیز برگزار کرده بودند.
XS
SM
MD
LG