لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

روسیه ۶ فعال خارجی صلح سبز را آزاد می کند


بازپرسان قصد داشتند بازداشت فعالان صلح سبز را سه ماه دیگر تمدید کنند، اما کرملین با آزاد کردن برخی از آنها، از انتقادها می کاهد

شش زندانی خارجی که همه از فعالان گروه صلح سبز بودند، روز سه شنبه در دادگاهی در شهر سن پترزبورگ روسیه به قید کفالت آزاد شدند. وکلای آنها می گویند این حکم به زندانیان، که در پی اعتراض به حفاری نفت در سواحل قطب شمال زندانی شده اند – اجازه می دهد تا زمان محاکمه به کشور خود بازگردند.

فعالانی که موقتاً آزاد شده اند عبارتند از: دیوید اوسمن اهل نیوزیلند، آنا پائولا ماسیل از برزیل، کاملیا اسپسیاله تبعه آرژانتین، پال روزیکی اهل کانادا، کریسین دالساندرو تبعه ایتالیا و توماس ژمیانچوک از لهستان هستند. پس از یک جلسه استماع در مورد ادامه حبس یا آزادسازی سی نفر که در ماه سپتامبر در جریان اعتراض به عملیات حفاری در یک دکل نفتی واقع در سواحل قطب شمال بازداشت شده بودند، برای شش متهم نامبرده حکم آزادی صادر شد.

برای یکی از فعالان حکم ادامه بازداشت صادر شده، و همه آنها در صورت محکومیت، ممکن است به هفت سال زندان محکوم شوند. اما حکم امروز از تغییر رویه روسیه در برخورد با پرونده محکومان حکایت می کرد، که به انتقادات غرب از ولادیمیر پوتین در سومین دوره ریاست جمهوری اش دامن زده است.

دادگاههای روسیه از هنگام بازداشت این افراد، بارها در جلسات استماع از آزادسازی آنها خودداری کرده بودند.

فعالان متهم شده اند که در جریان اعتراض، اوباشگری کرده و قصد داشتند از روی یک سکوی نفتی در منطقه دریای پچورا در شمال غربی روسیه عبور کنند. این نخستین دکل نفتی روسیه در اقیانوس منجمد شمالی است و برای بهره بردای از منابع نفتی منطقه، برای روسیه اهمیت حیاتی دارد.

روز دوشنبه دادگاه سن پترزبورگ حکم به آزادی سه فعال روسی با قرار وثیقه دو میلیون روبل (برابر با ۶۱ هزار و سیصد دلار آمریکا) داد. اما به حکم همین دادگاه، کالین راسل، فعال استرالیایی تا ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) در بازداشت خواهد بود.

بازپرسان در صدد بودند تا بازداشت فعالان صلح سبز را – که از ۱۸ کشور مختلف هستند – برای سه ماه دیگر تمدید کنند، اما احتمالاً کرملین بر این باور است که آزادکردن تعدادی از آنان به قید کفالت، از انتقادها از دولت روسیه خواهد کاست؛ آنهم در شرایطی که روسیه در ماه فوریه میزبان بازی های المپیک زمستانی است.

رهبران غربی، از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مورد پرونده فعالان گروه سبز به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ابراز نگرانی کرده اند. عده ای از مشاهیر غربی هم – از جمله سر پال مک کارتنی، عضو سابق گروه بیتل ها با اعلام حمایت از اعضای کمپین صلح سبز، از آقای پوتین خواسته اند به آزاد سازی این افراد کمک کند.

سی فعال گروه صلح سبز بدواً به دزدی دریایی متهم شده بودند؛ اتهامی که تا پانزده سال زندان دارد. آقای پوتین گفته مشخص است که دزد دریایی نبوده اند، ولی قانون را زیرپا گذاشته اند.
XS
SM
MD
LG