لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

بزرگترین حزب حامی پوتین پیروز انتخابات پارلمانی روسیه شد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حال انداختن رأی خود در مسکو، در انتخابات پارلمانی که روز یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ برگزار شد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حال انداختن رأی خود در مسکو، در انتخابات پارلمانی که روز یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ برگزار شد.

بزرگترین حزب حامی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه موفق شد در انتخابات سراسری روز یکشنبه در آن کشور به پیروزی برسد و سه چهارم کرسی‌های پارلمان را به خود اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، با شمارش ۹۳ درصد آرای اخذ شده، حزب "روسیه واحد" تاکنون ۳۴۳ کرسی از مجموع ۴۵۰ کرسی دوما یا مجلس سفلی را از آن خود کرده است.

به گفته الا پامفیلووا سخنگوی کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، انتظار نمی‌رود این نتیجه تا روز جمعه، که قرار است نتایج نهایی انتخابات اعلام شوند، تغییر چندانی کند.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین این پیروزی را "رأی اعتماد دوباره" مردم روسیه به ولادیمیر پوتین توصیف کرده است. هرچند به گزارش آسوشیتدپرس، میزان مشارکت در انتخابات امسال در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۱۱ کمتر بوده و از ۶۰ درصد به ۴۸ درصد کاهش یافته است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، با این حال حزب روسیه واحد، که اکثریت دوره پیشین پارلمان که رو به اتمام است را نیز در اختیار داشت، اکنون با این پیروزی می‌تواند بدون نیاز به کمک احزاب دیگر، برای اصلاح قانون اساسی اقدام کند.

نمایندگان سه حزب دیگر که در دوره قبل با "روسیه واحد" همکاری داشتند نیز در این دوره حضور دارند؛ هرچند بسیاری از کرسی‌های خود را از دست داده‌اند. حزب کمونیست تاکنون ۴۲ کرسی را به خود اختصاص داده که در مقایسه با ۹۲ کرسی دوره قبل، بیش از نیمی از نمایندگان خود را از دست داده است.

حزب ملی‌گرای لیبرال دموکرات ۳۹ کرسی و حزب "روسیه عادل" نیز ۲۳ کرسی در پارلمان جدید خواهند داشت. دو کرسی باقیمانده بین احزاب کوچکتر دیگر تقسیم شده و آخرین کرسی هم به یک نامزد مستقل رسیده است.

XS
SM
MD
LG