لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

درخواست نامزد ردصلاحیت شده روسیه برای تظاهرات علیه پوتین


مقامات انتخابات روسیه رسما الکسی ناوالنی را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم کردند.
مقامات انتخابات روسیه رسما الکسی ناوالنی را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم کردند.

«الکسی ناوالنی» نامزد انتخابات ریاست جمهوری روسیه که صلاحیت او توسط کمیسیون انتخابات به دلیل سابقه قضایی رد شده، در فراخوان جدیدی، خواستار برگزاری تظاهرات علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شد.

آقای ناوالنی روز چهارشنبه شش دی، در یادداشتی با تاکید بر اینکه «ما نمی‌خواهیم شش سال دیگر هم در انتظار بمانیم»، خواستار برگزاری یک انتخابات رقابتی در روسیه شد.

«الکسی ناوالنی» اصلی ترین رقیب پوتین برای انتخابات اسفندماه بود اما مقامات انتخابات روسیه رسما او را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری محروم کردند. کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه روز سه شنبه پنجم دیماه با رای اکثریت اعلام کرد بزرگترین مخالف پوتین واجد شرایط شرکت در انتخابات نیست.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرده آقای «ناوالنی» به دلیل محکومیت قضایی قادر به کاندیداتوری در انتخابات نیست، محکومیتی که بسیاری آن را غیرواقعی می دانند. ناوالنی در صورت لغو محکومیت و یا عفو می توانست در انتخابات شرکت کند.

پس از این رای، ناوالنی در پیامی ویدئویی از هوادارانش خواست انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کنند. کرملین اما اعلام کرده بایکوت کردن انتخابات می تواند خلاف قانون باشد.

کرملین اعلام کرده مقامات انتخابات روسیه باید درخواست ناوالنی مبنی بر بایکوت کردن انتخابات را مورد بررسی قرار دهند.

طبق قوانین روسیه بایکوت کردن انتخابات ممنوع نیست اما سال گذشته دولت این کشور چندین وبسایت را به دلیل درخواست بایکوت انتخابات مسدود کرد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ۲۷ اسفند برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG