لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

تظاهرات در روسیه؛ معترضان خواستار برکناری نخست وزیر شدند


شهرهای مختلف روسیه شاهد تظاهرات مخالفان دیمیتری مدودوف نخست وزیر این کشور بود و تظاهرکنندگان با اشاره به موارد فساد این مقام دولت روسیه خواستار کناره گیری او از قدرت شدند.

هزاران تن از مردم روسیه روز یکشنبه ششم فروردین در اعتراض به فساد دولتی به خیابانها آمدند. این تظاهرات به دعوت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت، برگزار شد.

بعد از تظاهرات سال ۲۰۱۱ در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی روسیه، این بزرگترین راهپیمایی ناراضیان در روسیه به حساب می آید. نیروهای امنیتی هم در حاشیه این راهپیمایی اقدام به بازداشت تعدادی از شرکت کنندگان کردند.

در حالی که شبکه های دولتی تلویزیون روسیه از پوشش خبری این تظاهرات خودداری کردند، وبسایتهای خبری و شبکه های اجتماعی خبر این راهپیمایی را در سرتاسر روسیه انعکاس دادند.

الکسی ناوالنی پیشتر با انتشار گزارشی در مورد فساد مالی مدودوف و دستیابی او به املاک، کشتی ها، و مراکز شراب سازی از طریق موسسه های مشکوک غیر انتفاعی، از مردم روسیه خواسته بود به خیابانها بیایند.

پیش از این قرار بود ۹۹ شهر روسیه میزبان تظاهرات باشد، اما مقامات محلی در ۷۲ شهر اجازه برگزاری تظاهرات را ندادند. ناوالنی از منتقدان کرملین بوده و از قصد خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خبر داده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG