لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

تلاش سیا برای استخدام «ماموران دوجانبه» در روسیه


آرشیو
آرشیو

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، با انتشار ویدئویی به زبان روسی تلاش دارد نیروهای تشکیلات اطلاعاتی روسیه را متقاعد کند که به عنوان «مامور دوجانبه» برای واشنگتن کار کنند.

به گزارش رویترز، ویلیام برنز، رئیس سیا، اوایل تابستان گفت که نارضایتی برخی از روس‌ها بر سر جنگ در اوکراین فرصتی نادر برای استخدام جاسوسان ایجاد کرده است و سیا اجازه نمی‌دهد این فرصت هدر رود.

در ویدیوی تبلیغاتی سیا که موسیقی کلاسیک غم‌انگیزی دارد، شخصیت اصلی و تخیلی این ویدئو یک کارمند مرد ۳۵ ساله ناشناس در آژانس اطلاعات نظامی روسیه است، او فردی میهن‌پرست است که روسیه را دوست دارد و زمانی به عنوان چترباز خدمت می‌کرد.

در این ویدیو او از خود می‌پرسد: «آیا شجاعت کافی برای مقابله با این خیانت را دارم؟» سپس این ویدئو نشان می‌دهد که او می‌گوید متوجه شده است که دشمن واقعی در داخل روسیه و به شکل رهبران و نخبگان فاسد است.

در این ویدیو این مرد می‌گوید: «رهبری ارشد، کشور را در زمانی که سربازان ما سیب زمینی‌های گندیده می جوند و از سلاح‌های ماقبل تاریخ استفاده می‌کنند، کشور را به خاطر داشتن کاخ‌ها و قایق‌های تفریحی (خود) فروخته است. مردم ما مجبور به دادن رشوه برای یافتن کار هستند.»

این ویدیو هم‌زمان تصویری از زمستان تاریک روسیه و صحنه‌هایی از لیموزین‌های رسمی و روس‌های ثروتمند را نشان می‌دهد.

شخصیت ساختگی این ویدیو می‌گوید میهن‌پرستی‌اش سبب شده است که با سیا همکاری کند. در تصویر نهایی این ویدیو فردی شیک‌پوش دیده می‌شود که دارد با استفاده از تلفن همراه با سیا تماس می‌گیرد.

یکی از مقامات سیا که نخواست نامش فاش شود، گفت: «ما در نتیجه این ویدئوها شاهد تماس بیشتر روس‌ها هستیم.» رویترز نوشت نمی‌تواند به طور مستقل این سخنان را تایید کند.

کرملین اتهامات مختلف فساد را نادرست رد کرده است و ویدئوی تبلیغاتی سیا را کم اهمیت دانست.

سیا این ویدئو را در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، ایکس و تلگرام، که یک برنامه پیام‌رسانی و شبکه اجتماعی محبوب در روسیه است، منتشر کرد.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG