لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

استقبال آمریکا از پیوستن روسیه به سازمان تجارت جهانی


روسیه در پی نزدیک به دو دهه مذاکره، به عنوان یکصد و پنجاه و ششمین عضو سازمان تجارت جهانی، به این سازمان ملحق شده است.

روسیه یکی از آخرین اقتصادهای عمده جهان است که به سازمان می پیوندد.

روسیه موافقت کرده است تعرفه های واردات را از میانگین فعلی حدود ده درصد به کمتر از هشت درصد کاهش دهد. همچنین متعهد شده است تجارت را در 11 بخش خدمات، از جمله صنایع بانکداری و بیمه آزاد کند.

برخی تحلیلگران انتظار دارند عضویت روسیه با ارزانتر ساختن کالاهای وارداتی به نفع مصرف کنندگان باشد، در حالی که به آنها اجازه می دهد بیشتر پس انداز کنند و پول را به اقتصاد محلی باز گردانند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت عضویت روسیه در سازمان تجارت جهانی نه فقط خبری خوب برای کشور بلکه برای شرکت ها و کارگران آمریکایی است ، و دسترسی به یکی از سریعترین بازارهای رو به رشد جهان را بهبود خواهد بخشید.

مدیر کل سازمان تجارت جهانی گفت پیوستن به این نهاد علامتی از اعتماد به آن و کارهایی است که می تواند برای اعضایش انجام دهد.

موافقت سازمان تجارت جهانی با عضويت روسيه برگ برنده ای به دست ولاديمير پوتين رييس جمهوری اين کشور خواهد داد.

پوتين بار سوم در حالی به کرملين وارد شد که سودای رشد ۶ درصدی اقتصاد کشور را در سر می پروراند. او قصد دارد با بالا بردن توان خريد روسيه اين کشور را به سطح يکی از پنج کشور بزرگ جهان برساند، و سعی می کند در اقتصاد جهانی جايگاه بهتری برای روسيه باز کند.

رييس جمهوری روسيه معتقد است که قدرت های بزرگ نتوانستند از پس بحران بدهی و کسری بودجه اروپا برآيند.

روسيه با آنکه سال آينده قرار است رياست دوره ای گروه ۲۰ را بر عهده گيرد، از سال ۱۹۹۳ تلاش بی امانی کرده تا به جمع اعضای سازمان تجارت جهانی راه يابد. اين کشور تنها کشور پيشرفته اقتصادی جهان بود که تا کنون از حلقه ارتباطات تجاری اعضای سازمان تجارت جهانی دور مانده بود.

پوتين با جذب سرمايه های خارجی و ايجاد يک اقتصاد چند فرهنگی در واقع در پی مهار افکار عمومی روسيه و جذب سرمايه های داخلی است.

سازمان تجارت جهانی می گويد، ورود مسکو به اين سازمان، بعد از عضويت چين، از ده سال پيش به اين طرف بزرگترين گام در جهت تحقق آرمان ايجاد يک شبکه آزاد تجاری در جهان به شمار می رود. حدود ۹۷ درصد از معاملات تجاری در جهان از طريق اعضای همين سازمان انجام صورت می گيرد.

يک اقتصاددان اهل سوئد می گويد، سرمايه گذاران تا کنون مطرح می کردند که ارزش سهام روسيه به خاطر عضو نبودن اين کشور در سازمان تجارت جهانی، هميشه پايين تر از ارزش سهام چهار کشور ديگر موسوم به «بريکز» است. اين پنج کشور شامل برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقای جنوبی قدرت های نوظهور در صحنه اقتصاد جهانی به حساب می آيند.

اقتصاد دان سوئدی می گويد، اما اکنون با عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی هم اين بحث ها پايان خواهد گرفت و هم سيل سرمايه گذاری های مستقيم در روسيه آغاز خواهد شد.
XS
SM
MD
LG