لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

آغاز محاکمه فعال برجسته سیاسی در روسیه


محاکمه یک فعال برجسته اپوزیسیون روسیه به اتهام اختلاس روز چهارشنبه از سرگرفته شد، در همین حال دو گروه بین المللی طرفدار حقوق بشر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری را به حمله به جامعه مدنی روسیه از زمان بازگشت به کرملین در مه ۲۰۱۲ متهم کردند.

محاکمه آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس ضد فساد که به سازمان دادن یک سلسله اعتراضات علیه کرملین کمک کرد، در شهر کِروف در جنوب روسیه آغاز شد. او متهم است در سال ۲۰۰۹ زمانی که به عنوان مشاورفرماندار محلی کارمی کرد، دارائی هایی به ارزش حدود ۵۰۰ هزار دلار ازیک شرکت دولتی الوار سرقت کرد.

تحقیقات جدید علیه ناوالنی هفته پیش آغاز شد. تحقیقگران او و برادرش را متهم می کنند ۱۱۹ هزار دلار از شرکت کلاهبرداری کردند.

ناوالنی، که پیشتر دراوائل آوریل گفت می خواهد رییس جمهوری بعدی روسیه بشود و پوتین را به زندان بیاندازد، اتهامات را سیاسی دانسته و رد کرده است.

در این میان، دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه منتشرکرد، دولت پوتین را به آغاز سرکوب جامعه مدنی روسیه در سال گذشته متهم می کند وآن را در «تاریخ پس ازاتحاد شوروی کشور بی سابقه» می نامد.

عفو بین الملل نیز در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد می گوید نخستین سال دور سوم ریاست جمهوری پوتین با «تضعیف سیستماتیک و نقض حق مردم روسیه برای برخورداری از آزادی بیان، تجمع وتشکیل انجمن» همراه بوده است.

دیده بان حقوق بشر درگزارش خود می گوید مقامات روسیه سلسله قوانین محدود کننده ای وضع کرده اند، یک کمپین سراسری بازرسی های گسترده ازسازمان های غیر دولتی آغازکردند، به تعقیب، ارعاب وزندانی ساختن فعالان سیاسی پرداختند و منتقدین دولت را «دشمنان مخفی» تصویر کردند.
XS
SM
MD
LG