لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

کرملین: رهبر کره شمالی برای مراسم «روز پیروزی» به مسکو نمی‌رود


عکس آرشیوی از مراسم روز پیروزی در میدان سرخ مسکو
عکس آرشیوی از مراسم روز پیروزی در میدان سرخ مسکو

سخنگوی کاخ کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد رهبر کره شمالی برای شرکت در مراسم جشن روز پیروزی روسیه بر آلمان نازی، که قرار است ماه آینده برگزار شود، به مسکو سفر نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این سفر در صورت انجام، به منزله نخستین سفر خارجی کیم جونگ اون، رهبر منزوی کره شمالی، از زمان به قدرت رسیدن در سه سال پیش به شمار می رفت.

وزیر خارجه روسیه در ماه مارس گفته بود آقای کیم یکی از ۲۶ رهبر جهان است که دعوت مسکو برای شرکت در جشن هفتادمین سال پیروزی روسیه بر آلمان در جنگ جهانی دوم، که روز نهم ماه مه برگزار می شود، را پذیرفته اند.

با این حال، پیونگ یانگ برنامه رهبر کره شمالی برای سفر به روسیه و شرکت در این مراسم را تایید نکرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت رهبر کره شمالی به دلیل«مسائل داخلی» نمی تواند در مراسم شرکت کند. وی توضیح بیشتری در این باره نداد.

کو یو هوان، یک کارشناس امور کره شمالی به آسوشیتدپرس گفت، برای کیم دشوار است که بخواهد به قیمت آزردن چین، روسیه را به عنوان مقصد نخستین سفر خارجی خود انتخاب کند.

به گفته این کارشناس دانشگاه دونگوک کره جنوبی، چین هم از نظر استراتژیکی و هم از حیث اقتصادی شریک بسیار مهم تری برای پیونگ یانگ است.

همچنین احتمال دارد آقای کیم، که در سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از درگذشت پدرش به رهبری کره شمالی رسید، از ترک کشورش هنگامی که هنوز در حال تکمیل کنترل خود بر حکومت است، اکراه داشته باشد.

بنا بر گزارش ها، دیکتاتور جوان کره شمالی از زمانی که به قدرت رسیده است، تاکنون عده زیادی از اعضای گارد قدیم را برکنار یا اعدام کرده است.

به گفته کو یو هوان، این امکان نیز وجود دارد که آقای کیم نخواهد با دیگر رهبران در یک جا قرار گیرد، از بیم آن که تصویر خود را به عنوان رهبری مطلق در داخل کشورش از دست بدهد.

«کیم احتمالا نگران آن است که مردم کره شمالی او را تنها به عنوان یکی از بسیار رهبرانی که در مراسم شرکت کرده اند ببینند، نه به عنوان کسی که مرکز توجه همگان است».

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی کرملین همچنین گفته است که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این مراسم حضور خواهد داشت. سازمان ملل هنوز این خبر را رسما تایید نکرده است.

در مراسم روز پیروزی، نیروهای روسی در رژه ای نظامی از برابر ولادیمیر پوتین خواهند گذشت. همچنین قرار است زرادخانه سنگین نظامی روسیه، شامل موشک اندازهای سیار، به نمایش گذاشته و از یک تانک جدید نیز رونمایی شود.

بسیاری از رهبران غربی به دلیل نقش روسیه در بحران اوکراین، از پذیرفتن این دعوت خودداری کرده اند. برخی نیز این دعوت را پذیرفته‌اند، تا به مردم روسیه برای نقشی که در جنگ جهانی دوم داشته‌اند، احترام بگذارند؛ اما گفته‌اند در مراسم رژه حضور نخواهند یافت.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز دهم ماه مه (۲۰ اردیبهشت ماه) به مسکو می‌رود و همراه با رئیس جمهوری روسیه تاج گلی را بر مزار سربازان گمنام جنگ جهانی دوم که در محوطه بیرون کاخ کرملین قرار دارد، خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG